Kde bydlí Krakonoš? U Kozích hřbetů.

Pokud má mít vládce hor krkonošských někde  své obydlí, tak jedině na místě zvaném Krakonoš. Začínají tu Kozí hřbety, místo leží vysoko, moc turistů sem nechodí a navíc to je v samém srdci hor. Svůj kraj tak má mocnář pěkně pod kontrolou.

 

Kdyby měl bydlet Krakonoš na Sněžce, asi by se zbláznil z toho turistického mumraje, který tu o mnoha dnech panuje. Tady mít obydlí, klidu neužijete. Letos jsem na Sněžce byl stejně jako loni (viz článek ZDE) a ten dojem až protivné přeplněnosti jsem si zase potvrdil.

Ovšem od Sněžky jsem vyrazil západním směrem a cesta mě přes Luční boudu zavedla po pěti a půl kilometrech až na místo, které jsem dosud neznal. Říká se mu Krakonoš a leží ve výšce 1 421 metrů, což už je solidní rozhledový bod. Začínají zde populární Kozí hřbety, ostrý vrcholový předěl mezi údolím Bílého Labe na jedné straně a Svatopetrským potokem na druhé. Dole je pak Špindlerův Mlýn, ten ovšem příliš vidět není.

Vidět jsou odtud ovšem mnohé významné vrcholy hor na obě strany – na jedné je to především Sněžka, na druhé Kotel a Vysoké Kolo. Tedy obě části hor, východní i západní.

Cesta na Krakonoše je z Luční Boudy nádherná, je vidět zdejší unikátní kraj připomínající severskou tundru. Jediné místo v Česku tohoto druhu. A samotný Krakonoš pak nabízí nejen ty zmíněné výhledy, ale také pokojnou krajinu bez turistů. Tedy: jsou tu, ale zdaleka ne takové davy jako u Luční nebo na Sněžce.

Z Krakonoše se pak dá jít dolů do Svatého Petra a Špindlerova mlýna po prudké cestě úbočím Kozích Hřbetů, anebo se můžete vrátit na Luční boudu a odtud údolím Bílého Labe – je tam hodně vodopádů, jejich zpěněná bělost také dala jméno tomuto toku. Kdysi se dalo jít cestou přímo po vrcholu Kozích hřbetů, ale dnes je cesta z ochranářsko-ekologických důvodů již zrušená a postupně zarostla klečí. Nijak mi to nevadilo, i když výhledy by to jistě byly hezké.

Ale ten z Krakonoše mi stačil. Jediná věc, která sem podle mne nepatří: kamenné pyramidy, které tu turisté staví. Vadí mi hlavně ta stádnost jejich stavby a určitá nenápaditost. Prostě navrším kameny a nic dalšího.

Komentáře k článku

Napsat komentář