Kašperk je z našich nejvyšších
Unikátnost hradu Kašperk spočívá v tom, že je to jeden z nejvýše položených českých hradů. Stojí v 875 metrech nad mořem a obklopuje ho Šumava. České a moravské hrady přitom v horách skoro nenajdeme, stavěly se spíše v centru země a na středně velkých vrcholech.
Těžko si dnes už představíme, jak vypadala Šumava, ale třeba i Krkonoše či Krušné Hory ve středověku. Lze se však dočíst, že šlo pustou, lesnatou a neprostupnou krajinu, o skutečnou obrannou hradbu, která vyvolávala přirozený respekt. I toto území však bylo potřeba určitým způsobem chránit a ovládat, především stezky, které tudy vedly.
Na Šumavě stálo už od středověku několik menších hrádků-strážišť, z nichž se dodnes nedochovalo skoro nic. I z hradu Vítkův kámen u Lipna ve výšce 1053 metrů zůstala jen zřícenina. Naopak hrad Kašperk nad městečkem Kašperské Hory (poblíž Sušice) je relativně zachovalý, z šumavských hradů byl také nejmohutnější. Založen byl v roce 1356 za Karla IV., aby chránil zdejší zlatá rýžoviště. Po Karlovi má také jméno: původně se jmenoval Karlsberg, tedy Karlova hora.
Těch 875 metrů není na Šumavu žádná velká výška, vrcholy tu jdou běžně nad 1 300 metrů, ale z hlediska stavby hradu je to už pořádný lidský výkon. Jak tvrdě se tu asi muselo za středověkých časů žít? Zima dlouhá a studená, časté deště, hodně tu také fučí. Tohle nebylo luxusní bydlení pro každého, ale zcela funkční stavba vojensko-ochranného charakteru. Když si ji ovšem prohlížíte dnes, na výletě za slunečného dne, vypadá velmi romanticky.
Ještě o kousek výš a asi o 400 metrů vedle, v 910 metrech, stojí kamenné zbytky tzv. Pustého Hrádku. Šlo o součást Kašperku, původně to byla dvoupatrová stavba a pětiboká věž, jež měla zabránit ostřelování hradu; postavena byla asi v 15. století. Právě odtud je snad nejlepší výhled na kašperský hrad, ale i na velký kus Šumavy. Z Kašperku se vám podobný výhled naskytne jen za předpokladu, že absolvujete prohlídku hradu s průvodcem. Na Pustý Hrádek můžete dojít, kdy chcete, neplatí se ani vstupné.
Možná ještě lepší vyhlídka je z nedalekého vrchu Sedlo (902 m), kde nedávno vyrostla pěkná rozhledna. Ze Sedla je lepší výhled do vnitrozemí, na západní a jižní Čechy. Na tuhle rozhlednu jsem však nedojel, vede tam jen lesní cesta a já jel tentokrát na silničním kole (ten kilometr po lesní cestě k hradu se dá zvládnout i na úzkých gumách).
Komentáře k článku