Jediná protržená byla na Bílé Desné
Byla to největší pohroma na vodním díle v českém prostoru. Přes šest desítek mrtvých a obrovské materiální škody. Dnes je protržená přehrada na Bílé Desné v Jizerských horách mírumilovným a atraktivním výletním cílem. Příští rok uplynule od katastrofy plných 100 let.
Před nedávnem oblast u protržené přehrady zbavili lesního porostu a někdejší přehrada se ukázala v celé své – říct, že kráse je trochu divné… Ukázala se tak, jak zůstala před sto lety. Tedy hráz, v níž zeje obrovská díra. A pár kamenných zbytků, z nichž nejviditelnější je šoupátková věž. Dobře patrný jsou i přelivy hráze na obou koncích, jehož zdivo je dodnes v perfektním stavu. Voda se tudy ostatně nikdy ani valit nemusela.
O celém díle a jeho historii se dočtete na Wikipedii – článek je ZDE. Nebudu tedy opisovat. Jen připomenu, že přehrada se stavěla v letech 1912-15 a hráz se protrhla 18. září 1916, rok po dokončení. Příčiny dodnes nejsou úplně přesně definované. Jde o jedinou protrženou hráz v Česku.
Místo je dnes upravené tak, aby si ho turisté skutečně „užili“. Vykácením stromů se celý prostor nejen notně prosvětlil, ale konečně je také vidět celá délka hráze. Návštěvník si dokáže udělat dobrou představu o velikosti díla. Výborně je také vidět, jak obrovská je ona díra, kterou voda po protržení vytvořila. Dnes tudy teče vlastně jen potůček – Bílá Desná se v těchto místech za říčku asi označit ještě nedá.
Turisté se dnes historií baví, ale když se všechna ta voda valila jizerskohorským údolím až k městu Desná a Tanvaldu, moc zábava to určitě nebyla. Byla to skutečná pohroma, která také ukázala, že stavět velká technická díla prostě není jen tak.
Na místo se dnes dostanete pohodlně po několika jizerskohorských cyklostezkách, já jel od Knejpy pořád dolů a u Mariánskohorských bud zahnul vlevo. Pak je to jen kousek. Anebo můžete jet pořád do kopce od Desné, údolím. A od přehrady pak dál k vrcholům Jizerských hor.
Komentáře k článku