Vulgarita ke sportu (ne)patří?
(GOLF) Je to smutná pravda, ale lidé mezi sebou v běžném hovoru od nepaměti mluvili a stále mluví vulgárně. Nárůst měšťanské kultury v 19. století začal verbální sprostotu potlačovat, dnes se ale zase říká, že je jí čím dál víc. A to i ve sportu.
Impulsem k napsání tohoto článku mi byl zážitek z jednoho nedávného golfového turnaje. Šel jsem se dvěma hráči, kteří byli na daném hřišti doma. Hra ani jednomu z nich příliš nešla, byli však ve veselém rozmaru a stále se popichovali, až uráželi, častovali nelichotivými přízvisky. Nejčastěji se oslovovali: „Ty č….u!“ Nepočítal jsem to, ale co jamka, to minimálně jeden pánský úd.
Zážitek z turnaje to nebyl moc povznášející. Ale ani ojedinělý. Že jsou především muži při golfu vulgární, to si asi všiml každý, kdo už nějakou dobu hraje. Občas se to dá akceptovat, jednou za osmnáct jamek „do prdele“ proceděné mezi zuby po nepovedeném patu lze snad ještě snést. Horší je, když lidé hovoří vulgárně stále, tvoří to součást jejich běžného dialogu během hry.
Sprostota se ke golfu bezesporu nehodí. Pokud někdo chce ctít golfovou tradici tím, že si obléká tričko s límečkem a nebere džíny, a pak mluví vulgárně, je to úplně k ničemu. Je to to samé, jako kdyby někdo mluvil jako z učebnice, ale hrál v špinavých montérkách a smradlavém tílku. Ty dvě věci jsou prostě nedělitelné.
Berme však jako skutečnost, že golf od chvíle, kdy se stal záležitostí širokých vrstev, musel nutně ztratit něco ze své výlučnosti, tím pádem i distingované aristokratičnosti. Rozvoj golfu v posledních padesáti letech po celém světě s sebou přinesl na golfová hřiště nejen desítky miliónů nových hráčů, ale také hodně lidovosti, plebejskosti. A s ní přichází i mluva „nečesaná a nemytá“.
Že se bude i na golfu mluvit sprostě, to se dalo čekat. Tenis byl kdysi také sportem velmi zdrženlivým v projevech hráčů, dnes se to na kurtech po zkažených míčích nadávkami jen hemží. A že hokej nebo fotbal jsou vulgaritou doslova prodchnuté, o tom ví každý, kdo někdy zasedl do ochozů jakéhokoli fotbalového či hokejového stadiónu i stadiónku, nebo obyčejného vesnického hřiště.
Myslet si, že golf zůstane těchto trendů ušetřen, by bylo naivní. Na druhou stranu má ale golf skutečně silnou tradici. Její součástí je i dodržování etiky, které by se mělo projevit nejen v přístupu ke hře, ale také v celkovém chování, jednání – a také v mluvě. Člověk by si prostě měl při golfu dávat větší pozor na pusu, než když třeba hraje fotbal. Ten je považován za lidový sport, jistá míra lidového jazyka včetně hrubších výrazů zde bývá obvykle tolerována.
Je jasné, že z golfu nelze dělat návštěvu Národního divadla či Rudolfina. Jako ke každému sportu i ke golfu navíc patří uvolnění negativní energie po něčem nevydařeném. Nemá cenu se tomu bránit, je to z hlediska výkonu vlastně i špatně. Člověk ze sebe musí nějak dostat frustraci, jinak by ho dál pojídala. Jenže existují různé způsoby, jak tak učinit. Někdo to řekne nahlas, jiný jen sám pro sebe, potichu. Z někoho to vylétne, ale pak se hned omluví – „Pardon, já si musel ulevit, omlouvám se…“. I to lze akceptovat. Smutné však je, když někdo začne během hry nadávat a postupem doby se jeho vulgarity stupňují. Slovní reakce pak bývají provázeny i házením holí, kopáním do míče atd. To už akceptovat nelze.
Ze všeho nejhorší je však to, když golf hraje člověk, který se při něm chová stejně vulgárně jako v běžném životě. Člověk, kterému ani na mysl nepřijde, že jeho projevy jsou důkazem nízké společenské úrovně – a je jedno, jak moc bohatý je a co vlastně ve společnosti za post zastává.
Byl to zjevně případ i těch dvou zmíněných výtečníků. Stejně jako byli sprostí při hře, jsou sprostí i v normálním životě. Vůbec jim nepřijde, že je to něco divného. Na golfu jako doma – co bych si dělal násilí….
Pravou zkouškou společenské úrovně každého golfisty je pak následné poszení po hře v klubovně – nejčastěji u skleničky pití. I ten, kdo se při hře třeba drží, se obvykle v klubovně uvolní a na náhodného posluchače se pak valí lavina křupanské sprostoty.
V takových chvílích se snažím co nejrychleji z golfu prchnout. Je mi v takovém prostředí nepříjemně a moje pohledy, jakými se na dotyčné jedince dívám, to asi také prozrazují.
Komentáře k článku
Jakub P. (26.11.2013, 14:04)
Estett: krasne nepochopeni. Ano, snazim se chovat jako gentleman a tedy i nemluvit sproste. Ano, obcas si potrebuji na golfu ulevit a tak sproste zarvu. V duchu. Navenek to vypada jako chvilkove ztuhnuti. Pokud jsem pro to pokrytec, prosim, nic s tim nenadelam. Ty zkusenosti z florbalu a volejbalu jsou z pozorovani spoluhracu, kterym to opravdu pomahalo. Sam jsem se toho nikdy aktivne neucastnil. Kdyz uz jsem pri timeoutu mel co rict, rekl jsem to slusne. Ale dokazu pochopit, kdyz to nekomu pomaha, ze to pouziva. A pokud to zvladne udrzet v soukromi a neprojde s tim dal, kde by to nekomu vadilo, je mi to jedno. A budu proti stalemu sledovani, naopak mu to soukromi klidne necham, jak potrebuje. Pokud to je pokrytectvi, opet mi nezbyde, nez se s tim smirit. A ze me nechcete do flightu, ackoliv jste me nejspis nikdy nepotkal a nevite, jak se na hristi chovam? To je vase vec, nutit se vam do flightu nebudu.
estett (19.11.2013, 00:16)
Jakube P., nechápu tě! Téměř oslavně tady píšeš o oslovování rozhodčího v rugby, tvůj příspěvekl vyznívá k vulgaritě kriticky, ale zároveň popisuješ své zkušenosti, že vulgarita ve volejbalu a florbalu pomáhá. Jakube, jsi pokrytec - víš velmi dobře co je správné, toužíš takovým správným gentlemanem být. Ale nemáš na to. Jsi vulgární, chceš to v sobě popřít, tak to vysvětluješ. Ale gentleman nejsi a já tě ve flightu raději potkat nechci.
Jakub P. (11.11.2013, 15:21)
Vulgarita a sport? Jak kdy a jak který sport. Nesnáším onen už nějakou dobu ve všech televizích používaný zvyk, strkat v kolektivních sportech mikrofony do hloučku hráčů s trenéry při timeoutech - to je chvíle, kterou by tým měl mít pro sebe, včetně možnosti vulgarit a podobně, pokud jim to pomůže se vyhecovat k maximálnímu výkonu. Hrál jsem roky volejbal a florbal a opravdu to pomáhá. Něco docela jiného (a podle pravidel většiny sportů také trestného a občas i trestaného) je vulgarita směrem k soupeři, rozhodčím, divákům. Nebo před nimi. Např. v ragby (což opravdu není sport pro slabé nátury) je myslím dáno i jediné možné oslovení rozhodčího hráčem. A je samozřejmě velmi uctivé. Řídil bych se tím i v golfu. Když to hráči pomůže, ať se v soukromí před turnajem s trenérem nebo caddiem vyhecuje jakýmikoliv vulgaritami, to je jejich věc. V duchu ať si taky myslí co chce. Ale nahlas a před ostatními ať je slušné chování vyžadováno. Při hře rozhodčími a maršály, protože to ruší soupeře, po hře v klubovně personálem, pokud chtějí, aby jejich klubovna neměla pověst zaplivané čtyřky. Jasně, každému může někdy v návalu emocí něco takového ujet. Ale v takovém případě je namístě omluva okolí, podle okolností přijetí trestu a když se tak stane, je to v pohodě. Daleko horší je ta v článku zmiňovaná situace, kdy je vulgarita pro daného hráče normou. To opravdu kazí hru ostatním, takže s takovým hráčem by slušní lidé neměli chodit hrát. Ale asi mám štěstí, nebo si dobře vybírám turnaje, moc jsem se s tím naštěstí zatím nesetkal.