Proč chodí Woods s lyžařkou?
(GOLF 406) Tiger Woods chytil na začátku letošního roku vítěznou vlnu a mnozí američtí komentátoři to dávají do souvislosti s jeho novým partnerským vztahem. Spojení nejlepšího golfisty světa s nejlepší sjezdovou lyžařkou má přitom v sobě spoustu zajímavých prvků.
Životní styl špičkového sportovce je vždy nestandardní, a to především kvůli extrémnímu časovému nasazení. Sportovec nedělá během své aktivní kariéry většinou nic jiného, než sportuje. To klade na jakýkoli partnerský vztah velké nároky. Každý vztah, ať už manželský či přátelský, je potřeba nějak budovat, vytvářet, udržovat. Jinak zajde na nefukčnost a prázdnotu.
Většina sportovců si nachází partnerky, které přijmou sportovcův životní styl a vytvářejí mu patřičné zázemí. Jsou do jisté míry „servisním“ prvkem. To není nic urážlivého, tak to funguje i u úspěšných byznysmanů, politiků atd. Partnerka rezignuje na vlastní ambice a je především ženou v domácnosti, která se stará o děti atd. Každý manželský psycholog vám řekne, že tento tradiční model je stále fungující, byť zrovna neodpovídá současným emancipačním trendům.
Nemalá část sportovců si vybírá partnerky z prostředí, ve kterém se sami pohybují. Výhodou je fakt, že dotyčná ví, jak vypadá život sportovce a tudíž tuší, co ji čeká. Svého partnera „neotravuje“ nerealizovatelnými požadavky. I toto je model, který psychologové mohou doporučit. Větinou to ovšem znamená, že jeden ze sportovců rezignuje na vlastní závodní úspěchy. Příkladem je Petr Korda a jeho žena Regina Kordová-Rajchrtová, která jako tenistka hrála v první světové stovce. Dalším je Roger Federer. Jeho žena Mirka Vavrinecová byla rovněž tenistkou první stovky, a když začala s Rogerem chodit, přijala roli manželky a matky. Svou roli ovšem hrálo i její zranění.
Spíše výjimečným příkladem může být další tenista, Andre Agassi. Byl nejprve ženatý s herečkou Brooke Shieldsovou, ale jak popisuje ve svém životopise, manželství se potýkalo s velkým rozdílem obou světů. Agassi se necítil dobře v uvolněném prostředí umělců, Shieldsová nerozuměla zpocenému světu vrcholového tenisu. Agassi našel nakonec spokojený rodinný život v náručí své kolegyně Steffi Grafové, jenže to bylo až v době, kdy oba měli svůj zenit kariéry za sebou a měli čas na vztah i rodinu. To je jistě ideální situace.
Jak je to tedy s Woodsem? Jeho předchozí partnerka, Švédka Elin Nordegrenová, pracovala jako au-pair u svého krajana, Jespera Parnevika. Drobná dívka se zařadila po bok mnoha jiných, spíše v pozadí stojících světlovlasých dívek a dam, které vídáme v ochozech nejen na golfu, ale na jakýchkoli sportovištích (typické jsou hokejové „tribuny manželek“). Elin byla zmíněným typem ženy v domácnosti. Ale kdo ví: kdyby potkala ve svém životě člověka méně exponovaného, než byl Woods, možná mohla svoji osobnost projevit víc.
Lindsey Vonnová je partnerka úplně jiného typu. S Woodsem je to něco jako pár Agassi-Grafová. Woods má na svém kontě 77 výhra na PGA, ona 59 výher ve světovém poháru v lyžování. Jemu chybí k překonání historického rekordu Sama Sneada pět výher, jí k překonání stejného rekordu Rakušanky Moserové-Pröllové jen tři. Čtyřikrát (2008, ´09, ´10 a ´12) vyhrála Křišťálový glóbus a triumfovala ve všech disciplínách, od slalomu po sjezd. Je to nesmírně tvrdý bojovník a dokazují to nejen výsledky, ale také to, jak se v minulosti vypořádala se zraněními. Pokud jde o vztahy, podobně jako Woods už má za sebou jedno manželství. S kolegou-lyžařem.
Není bez zajímavosti, že Woods se v minulých letech nadchnul pro lyžování. I když začínal až okolo třicítky doslova od nuly (zábavně o tom píše trenér Hank Haney ve své knize o Woodsovi), velmi ho lyžování baví a své děti také svěřil do rukou bratra Lindsey Vonnové Reeda, který je učil jezdit v Coloradu. Woods svým vztahem s Vonnovou přitom (a můžeme jen spekulovat, zda jde o náhodu či „záměr“) sleduje svého mladšího kolegu Roryho McIlroye, který už před časem začal chodit s někdejší tenisovou jedničkou Caroline Wozniackou.
Woods to však bude mít podstatně těžší (stejně jako McIlroy) než jeho kolega Agassi. On i Vonnová mají určitě před sebou ještě pár potenciálně úspěšných let. Jemu je 37 a jí 28, on může hrát minimálně ještě deset let a ona sedm let jezdit. Vonnová je nyní zraněná a tudíž má čas na milostné hrátky. Jenže pokud se uzdraví a začne se připravovat na olympiádu 2014, bude těžké najít pro oba partnery skuliny v nabitém časovém programu. Těžko říct, jak vlastně probíhá v tomto ohledu vztah McIlroy-Wozniacká. Ale faktem je, že v poslední době oba hrají spíš hůř než lépe.
I když můžeme v oblasti sportu najít různé příklady fungujících vztahů, jde přece jen o prostředí poměrně exponované, kde máte velké možnosti, ale také velká omezení. Není to sice svět umění a showbyznysu (např. v popmusic či u filmu dnes jen obtížně hledáme jedince, kteří nejsou alespoň jednou rozvedeni), ale i tak je pro mnohého vrcholového sportovce nesnadné prožít vyrovnaný a spokojený partnerský život. Hokejista Jiří Šlégr nedávno v jednom televizním pořadu zmínil, že přes 80% hráčů z NHL se během kariéry a především po ní, do věku okolo padesátky, rozvede. Je to poněkud neveselý osud hokejových manželek, které coby ženy v domácnosti dvacet let žijí s úspěšným hráčem, aby byly posléze vyměněny za mladší model.
V tomto směru je parnerství špičkového golfisty a špičkové lyžařky snad nadějnějším typem vztahu. Ale příklad tenistky Chris Everetové a golfisty Grega Normana, kteří spolu byli a už nejsou (a to se seznámili až v pozdějším věku) opět ukazuje, že pokud jde o lásku, vztahy a manželství, je to vždy individuální záležitost a nelze předem říct, že něco fungovat bude a něco ne.
Golfový fanoušek si může jen přát, aby to Woodsovi a Vonnové vydrželo co nejdéle. Šance, že Woods bude v psychické pohodě a tím pádem by mohl vyhrát spoustu dalších turnajů včetně nějakého majoru, se tím totiž zvyšuje.
Komentáře k článku