G 323 / Premiéra LET vyšla, ale kde byli diváci?
Spilková ho nakonec nevyhrála, ale turnaj Ladies European Tour na Albatrossu měl vysokou úroveň. Zároveň řekl pár věcí o současném stavu českého golfového světa.
Bod jedna: TURNAJ. Poprvé do Česka nakoukla nejvyšší evropská ženská tůra. LET není zrovna bohatá ani mediálně všude vyhledávaná soutěž, jenže lepší v Evropě prostě není. I proto ale nejsou na rozdíl od mužského turnaje European Tour náklady na uspořádání extrémně vysoké. Prague Golf Masters stálo zhruba 20 milionů korun, a to je v porovnání s 80 miliony korun za Čeladnou pořádný rozdíl.
Projevilo se to i na faktu, že turnaj měl titulárního sponzora, který zaplatil prize money (200 000 euro). Byť těch dalších sponzorů nebylo už mnoho (pomíjím ty mediální). Zdá se, že právě turnaj takových rozměrů je pro Česko ekonomicky zvládnutelnou akcí. European Tour je pro náš trh možná až příliš velké sousto.
Bod dva: HŘIŠTĚ. Albatross byl stavěn jako hřiště, která má mít potenciál pro pořádání velkých akcí. Areál stál ohromujících 450 miliónů korun, ale výsledek je vidět. Jiří Šimáně může být spokojen, protože jeho preciznost a snaha po dokonalosti byla oceněna, každý si jí všiml. Albatross se ukázal být naprosto vhodným areálem nejen pro LET, ale pro jakýkoli jiný špičkový evropský turnaj.
Albatross možná nepatří k těm nejkrásnějším českým areálům z hlediska přírodního, ale ve všech ostatních směrech uspěl na jedničku. Všechny turnajové záležitosti se do areálu „vešly“, všude bylo dost místa, všechno bylo připraveno tak, jak má být. Výsledek vítězky –13 pak ukazuje, že hřiště nebylo připraveno ani jako extrémně těžké, ale ani jako příliš lehké.
Mnohé golfistky ve svých vyjádřeních spojovaly hřiště s Prahou, která je nedaleko. Na turnaj přijely i přes nijak velkou dotaci mnohé špičkové hráčky, dorazila i hvězda celé LET, Laura Davies. Ani ona nešetřila slova chvály na hřiště. Když řekla, že „pokud jsou i další hřiště v Česku na takové úrovni jako Albatross, tak to musí být úžasné…“, všichni jsme sice věděli, že skoro žádné takové už u nás není (ještě privátní Casa Serena, kde se také hraje seniorská tůra), ale to si nechme pro sebe.
Bod tři: SPILKOVÁ. První den zahrála výborně, druhý den velmi dobře a třetí den dobře. Je nejmladší na LET a podruhé se umístila v Top 10. Škoda, že na domácí půdě nebyla v TOP 5, chybělo málo. Ale je to možná daň za ten první, nováčkovský rok. Možná měla hrát v posledním kole na jistotu a ne na risk.
To je ale vedlejší, podstatné je, že máme hráčku, která projde cutem a které můžou diváci fandit po všechny dny turnaje. Žádný takový muž u nás není. Spilková je pro další existenci turnaje LET na českém území důležitá, skoro nepostradatelná. Poskytuje turnaji z hlediska českého diváka náboj, dává mu tvář – pomyslně i doslova.
Spilková hraje v letošní první sezóně na své možnosti. Nedokáže ještě udržet tři nebo čtyři turnajová kola stabilně velmi dobrou či výtečnou formu, má občas propady. To je asi daň za určitou mladickou psychickou labilitu. Potenciál v ní ale je a je důležité, aby měla šanci hrát LET i příští rok. Potřebuje udělat dva tři kroky k tomu, aby se dostala do první padesátky. To znamená do konce roku projít ještě párkrát cutem a zabodovat. Nezbývá než věřit, doufat, držet palce.
Bod čtyři: DIVÁCI. Na turnaj nepřišlo tolik diváků, jak bychom si asi představovali. Je překvapivé, že druhý ani třetí den, kdy bylo hezké počasí, si na Albatross nenašla cestu víc než tisícovka diváků. Prodej lístků byl omezen na tři tisíce na den a „vyprodáno“ nebylo.
Je to prostě tím, že ženský golf netáhne? Jak to, že na Čeladnou, daleko od centra českého golfu (které je v Praze a okolí), dorazilo aspoň pár tisíc diváků? Těžko na tuto otázku odpovídat. Sám jsem věřil, že když se turnaj koná blízko Prahy, přijde hodně lidí. Nestalo se. Nerozumím tomu. Úvahy o přenesení turnaje European Tour z Čeladné někam k Praze (třeba na Albatross) tedy mají svá slabá místa.
Obecně se ale ukazuje, že v Česku je minimum diváků ochotných jít se dívat na špičkový golf. A snad ani nerozhoduje, zda se za lístek platí nebo ne. Malý zájem je přitom dán malým počtem hráčů golfu. Padesát tisíc hráčů je sice registrovaných, ale aktivně jich hraje tak třicet tisíc. Fotbal u nás hraje půl milionu lidí, sledují ho miliony diváků, ale na ligové kolo chodí v průměru jen 40 000 diváků. Češi sice rádi sportují, ale do ochozů sportovních akcí se vydávají jen málokdy. Pár stovek či pár tisíc diváků golfu je z hlediska statické pravděpodobnosti asi maximum, jaké můžeme chtít.
SHRNUTO: Prague Golf Masters byl turnaj, který se z českého pohledu vydařil, a to i díky přítomnosti a výkonu Spilkové. Měl sice komorní, ale přesto dobrou atmosféru. Diváci, kteří přišli, si podívanou užili – a Spilkovou správně podpořili. I proto má smysl turnaj pořádat i příští rok – a věřme, že opět s účastí české hráčky. Jinde než na Albatrossu by se neměl konat, protože právě toto hřiště se velkou měrou zasloužilo o celkový dobrý výsledek.
Komentáře k článku