G 274 / Také děti mohou zdolávat golfové Himaláje
Už rok je otevřené pražské osmnáctijamkové hřiště na Zbraslavi. Možná byl loňský letní start trochu urychlený, ale za rok se tu stihlo dost práce. A novinek je na Zbraslavi několik.
Předně tu bylo otevřeno nové hřiště. Ne, ještě to není ta plánovaná druhá velká osmnáctka, která má vyrůst za již existující. Nová osmnáctka je menším hřištěm – je totiž obrovským „grýnem“ pro patování. Jmenuje se Himalayas a je poblíž deváté jamky, mezi hřištěm a klubovnou. Jamky mají délku zhruba mezi šesti a dvaceti metry, terén je velice zvlněný a celý prostor je zdoben travnatými výstupky s vysokou trávou. Odpaliště označují přenosné kolíky s názvy jamek podle himalájských vrcholů. Jamky nejsou vyznačeny jednou provždy, je možné je měnit. I to přispěje k pestrosti hry.
Jamky by teoreticky měly mít par 2, ale v praxi je skutečné těžké zahrát na každé dvojpat. Hlavně dvacetimetrové rány do kopce jsou nesmírně obtížné. Obešel jsem 18 jamek a podařilo se mi zahrát 48 úderů. To je docela dost, když teoretický par hřiště by měl být 36. Některé jamky přitom nejsou delší než situace, které běžně zažijete na grýnech. Jenže tvarování zbraslavských Himalájí je skutečně dramatické i zrádné, takže ani z šesti metrů ještě nemáte dvojpat jistý.
Hřiště se dá obejít bez problémů za půlhodinku, je vhodným tréninkem na patování obecně (hlavně pokud jde o odhad délky ran). Dobře simuluje i grýny na velkém zbraslavském hřišti. Pořádá se tu i neoficiální mistrovství České republiky v patování. A určitě by stálo za to udělat jeden velký celodenní maraton, trojturnaj na třech hřištích. Na devítijamkové akademii, velkém hřišti a v patování. Celkem 45 jamek, přičemž všechny rány by se samozřejmě sčítaly. Osobně bych byl první, kdo by se na takový unikátní megaturnaj přihlásil.
Na Zbraslavi také funguje škola – Golfová akademie Alexe Čejky. Je to škola úspěšná a čeká ji navíc další expanze. Je v ní v současnosti zhruba 140 dětí, spolupracuje se ZŠ v Lipencích, odkud je zhruba dvacítka dětí, další dvacítka (včetně Kláry Spilkové) chodí na gymnázium Oty Pavla v Radotíně. Škola disponuje čtrnácti trenéry a cvičiteli pod vedením Petra Štrougala a dětem i mládeži ve věku od 4 – 18 let nabízí vedle golfu propracovaný systém sportovního růstu. V programovém plánu je všeobecná sportovní příprava, základní gymnastika i další sporty.
Zhruba sedmdesát dětí chodí na tréninky minimálně jednou týdně, další sedmdesátka dvakrát až třikrát. „Skupiny máme maximálně po šesti, jsou rozděleny podle věku i výkonnosti“, komentuje šéf a zakladatel školy Tomáš Slavíček. „Ale vždycky říkám: ta škola je pro každé dítě, ať už má talent pro golf nebo ne, ať už hraje dobře nebo hůř. Smyslem je vést děti k pohybu, sportu, naučit je chovat se slušně a kamarádsky. Taky jsme nikoho – kromě jediného případu – nemuseli vyhodit.“
Slavíček se všemi rodiči komunikuje a má přesnou představu o tom, kdo jsou vlastně členové Akademie. „Samozřejmě jsou i tady děti, které sem jejich rodiče „odložili“, aby měli čas na vlastní věci. Ale to je všude, v každé sportovní škole. Většinu tvoří ti, kteří mají talent i velký potenciál. Celek tvoří i děti, které jsou třeba vtipné a tmelí kolektiv.“ Děti se z větší části rekrutují z okolí, jižní části Prahy, ale jsou tady i děti např. z Písku nebo z odlehlejších částí hlavního města. A někteří rodiče dokonce sami začali hrát golf.
Cena akademie je různá, někdo platí ročně za dítě 12 000 korun, maximum je letos 30 000. V tom je ale započítáno pět tréninkových jednotek týdně, vstup na hřiště zdarma ve volných startovních časech, účast na turnajích atd. Akademie připravuje spolupráci s Golfovou akademií Ivana Lendla na Floridě, jezdí na golfové soustředění do Španělska a pořádá i letní soustředění.
Peníze určitě hrají v golfové škole roli, ale při tréninku je to fuk. „Jakmile děti vycítí, že jsi spravedlivý, tak tě berou“, říká Slavíček, který se mnohem víc považuje za učitele než za golfového manažera. „Důležité je nastolit řád a pravidla. I proto vedeme klasické třídní knihy, máme plány výuky a kontrolujeme docházku. Chci, aby trenéři a cvičitelé měli svou práci rádi a chápali specifika přípravy mládeže a dětí.“
Zhruba od roku 2015 by také měl na Zbraslavi začít fungovat systém internátní školy pro mládež od 15 let. Členové tu budou přes týden bydlet, učit se a trénovat. Stejně jako tomu kdysi bylo v socialistických střediscích sportu a jak je tomu dnes v některých amerických akademiích. Samozřejmě to nebude levné, ale počítá se s možností využít sponzoring pro méně majetné.
Možná si to hráči neuvědomují, ale Zbraslav je patrně nejkomplexnějším golfovým areálem u nás. Je tu vše – velké hřiště, velký drajving, další menší drajving u první jamky, devítka akademie, několik čipingových ploch, patovací grýn, cvičná 19. jamka a osmnáct jamek Himalayas. A samozřejmě unikátní škola. Chybí už jen velký zimní indoor s odpališti. Ale i v tomto směru se prý něco chystá…
Komentáře k článku
Peto (27.09.2010, 07:37)
Na Slovensku mozme iba ticho zavidiet. Bratislavskeho golfistu tunajsie pomery naucili jazdit za golfom kade tade, cize peniazmi za green fee pomahaju financovat rozvoj golfu tak do 200km od Bratislavy a nieco ako takyto systematicky rozvoj deti tu nebude ani za 10 rokov...