Dopadne golf na olympiádě jako tenis?
(G 371) Jak asi bude vypadat golfová premiéra na olympijských hrách v roce 2016 v Rio de Janeiru? Co může dát golf olympijským hrám – a co může naopak olympiáda přinést golfu? Otázky, na které už nyní může částečně poskytnout odpovědi příbuzný sport: tenis.
Golf i tenis i jsou sporty, které se bez olympijských her určitě obejdou. Mají stovky miliónů diváků, obrovskou historii a ctihodné turnaje v podobě British Open (poprvé 1860) a Wimbledonu (od 1877), které jsou starší než novodobé olympijské hry (od 1896). Ačkoli se to může zdát zvláštní, je olympiáda přehlídkou spíše menšinových sportů, které tak mají šanci se jednou za čtyři roky celosvětově zviditelnit. Kde jinde se totiž dostane takové pozornosti třeba veslování, střelbě, skokům do vody atd.?
Golf na olympiádu nakoukl v letech 1900 a 1904. Tenis se hrál už v roce 1896, v roce 1924 byl však vyřazen a opět zařazen až v roce 1988 v Soulu. Tenisové olympijské turnaje mají kolísavou úroveň, ohlas i atmosféru, rozhodně zde tento sport nemá takové postavení, jaké by jeho významu a oblibě náleželo. Olympiádě stále dominuje především atletika, byť jinak je určitě méně sledovaná a populární než tenis.
Letošní tenisový turnaj ovšem patřil k těm nejvydařenějším od roku 1988. Je to dáno především tím, že se hrálo ve Wimbledonu. Na takto jedinečný olympijský turnaj chce přijet každý hráč – získat olympijskou medaili s vůní wimbledonské trávy je záležitost, která se může opakovat jednou za půl století. Zkuste si v tomto kontextu představit, že by se golfový olympijský turnaj konal už v roce 1996, kdy se hry konaly v americké Atlantě. A nehrálo by se nikde jinde než v Augustě National, která je právě v Atlantě. Kdo by se nechtěl zúčastnit?
Čím si vlastně olympiáda pomůže, když zařadila do svého programu golf? Důvod je stejný jako v případě tenisu: aby hry měly náležitou prestiž, musí mít zájem na tom, aby se soutěžilo v největším počtu sportů a hlavně v těch, které diváci preferují (tedy nikoli jen těch menšinových). I proto se například na hrách stále drží fotbal, světový sport č. 1, byť olympijský turnaj hrají jen týmy mladých hráčů a nemá skoro žádnou prestiž. O tenis stála olympiáda právě proto, aby posílila svoji roli všeobjímající sportovní události. Stejné důvody lze vyčíst i u golfu. Navíc je to sport bohatý, sledovaný, celosvětově rostoucí.
Na druhé straně: proč chtějí být golfisté na olympiádě? Golfu mohou olympijské hry pomoci v jedné velmi důležité věci: přilákají pozornost negolfových diváků. I když si golf vystačí sám, jeho publikum je relativně homogenní komunita, leckde ještě trochu uzavřená ve svých sociálně-ekonomických hranicích. Když se golf stane součástí takto celosvětové a relativně demokratické akce, uvidí ho i lidé z jiných vrstev a skupin. Golf na OH, to je také propagační a marketingový tah.
Pro samotné hráče určitě nebude mít olympijská medaile ten samý význam jako vítězství na Masters nebo na British Open. To ani v tenisu dnes nemá: každý chce vyhrát hlavně Wimbledon, nikoli olympiádu. Ale golfový turnaj může být pro hráče zajímavý tím, že zde budou – podobně jako v Ryder Cupu – více reprezentovat svoji nacionalitu. I proto se nedivím těm hráčům, kteří se už teď na olympijský turnaj za čtyři roky těší.
Podmínkou kvalitní existence golfu na OH je samozřejmě účast těch nejlepších. Tedy žádní hráči mimo světovou stovku, dvoustovku. Olympijská myšlenka „dát šanci všem“ je samozřejmě krásná, ale už dávno vzala za své. Diváci chtějí vidět ty nejlepší, a pokud nezávodí, sportovní úroveň tím trpí. Jen těžko si lze představit, že hráči jako Woods, McIlroy, Watson, Donald, Mickelson by měli za spoluhráče golfisty ze zemí golfově jen průměrných, neřku-li nevýznamných.
Golf musí mít na olympiádě takovou sestavu, jako mívají atletické discipliny, jako má basketbal, když hrají největší hvězdy z NBA. Varovným mementem může být baseball – ten se na OH hrál v letech 1992-2008, ovšem bez účasti profesionálů, jen amatérských týmů a nakonec byl vyřazen. I baseball coby jeden z nejsilnějších světových sportů ukazuje, jak těžké je včlenit tyto mocné sportovní disciplíny do olympijského celku. Platí to ostatně i pro silniční cyklistiku. Na olympiádu sice přijedou hlavní hvězdy, ale jejich klání zde trpí tím, že se koná jen jednorázový závod a nejezdí se – podobně jako na závodech typu Tour de France – více etap s náročným horským profilem.
Osobně jsem nesmírně zvědav, jak golf na hrách uspěje. Jsem zvědav, zda bude hrát Woods – měl by, protože právě on by mohl být ozdobou turnaje. Jsem zvědav i na to, co mi na golfový turnaj řeknou mí „negolfoví“ známí, zda se jim golf bude náhle jevit jinak. Jsem také mimořádně zvědav, na jakém hřišti se bude hrát a jak se s organizací turnaje Brazilci, kteří nemají větší golfové zkušenosti, vypořádají. V každém případě je dobře, že golf na OH bude. Jedině praktická zkouška totiž ukáže, zda na tuto akci patří.
Komentáře k článku