Hřiště u Kácova roste jako z vod Sázavy
(GOLF) O nových golfových hřištích se v Česku dnes většinou jen hovoří, v plánu jich je několik, ale nestaví se. Jednou z výjimek je projekt poblíž posázavského Kácova. Hřiště už má své jasné kontury, některé jamky jsou zřetelné. Jak vypadají?
Loni v květnu jsem jel okolo kácovských luk poprvé. Zrovna se tu poprvé koplo do země a na zdejší plochu poprvé vyjely bagry.
Po roce práce už hřiště nabírá svoji tvář. Tu lze charakterizovat takto: půjde o hřiště velkorysé a velmi rozměrné, které se bude vyznačovat některými skvělými partiemi s výhledy do bližšího i vzdálenějšího okolí. A bude to hřiště i fyzicky relativně náročné, protože některé jamky jsou umístěné vysoko nad řekou Sázavou; jiné se zase ocitají v její blízkosti.
Ačkoli se o projektu hovoří jako o Kácovu, ve skutečnosti se areál nachází v bezprostřední blízkosti vesničky Zliv, která je z kácovského náměstí vzdálená asi 1,5 kilometru. Samotný Kácov, typické nevelké posázavské sídlo s impozatní budovou zámku i pivovaru, je přitom z hřiště vidět z mnoha míst. Je to pohled malebný, hráč má pod sebou městečko jako na dlani.
Hřiště bude vesnici Zliv obtáčet ze tří světových stran, jamky budou umístěny jak na relativně rovinatějším prostoru západně, směřují zde k Sázavě, tak směrem na východ, kde se profil zvedá a míří k nejvyššímu bodu hřiště. Ten bude umístěn zhruba ve výšce 420 metrů nad mořem, naopak nejnižší bod hřiště poblíž Sázavy, resp. zdejší železniční trati, se nachází v cca 340 metrech.
Celkové převýšení cca 80 metrů je nemalé: tohle nebude pro hráče procházka rovinatým růžovým sadem někde u Litoměřic nebo v Polabí. Když jsem stál poblíž nejvyššího bodu, u jamek v jihovýchodní části, naskýtal si mi z již budovaných fervejí skutečně impozantní pohled dolu k Sázavě a do kraje. Až tu budu hrát právě tímto směrem a budu sledovat, jak míček plachtí, bude to nádhera. Jak se sem budu ale drápat s holemi a bagem, to zatím nevím. Nechám se překvapit, jak mne sem architekt hřiště, společnost Golfer, resp. Libor Jirásek, dovede.
Aby také bylo jasno: hřiště má mít nikoli 18, ale celkem 27 jamek, takže je možné, že část hřiště bude v zásadě fyzicky snadná, jamky půjdou po rovinatějších partiích, zatímco jedna z devítek může být skutečně náročná, téměř horská. Neviděl jsem přesné plány jamek a ze současného stavu ještě nelze plán hry a rozmístění všech tří devítek vydekukovat. Některé jamky jsou už víceméně hotové, jiné ve fázi rozpracovanosti.
Kdybych měl profil hřiště k něčemu přirovnat, a pak částečně může být mírně podobný Ypsilonce, v jiném smyslu může profil a vsazení do kraje zase připomínat Darovanský Dvůr, kde jsou některé jamky také rovinatější a jiné zase zavádějí hráče nahoru, nad údolí řeky (v tomto případě Berounky).
Každé přirovnání ale kulhá a v případě Kácova je jedinečným znakem zdejšího prostoru posázavská krajina. Tedy hlubší údolí a vinoucí se řeka dole, okolo louky a lesy v poklidném uspořádání. Kácovské okolí přitom není zastavěné nadmírou rekreačních chatek jako oblast dále po proudu řeky, od Českého Šternberka až po soutok s Vltavou. Je tu mnohem větší klid a krajina už také pomalu přechází do dramatičtější Vysočiny. Zatím je zjevné, že hřiště plně využije veškeré krajinné možnosti, které daný prostor poskytl.
Celý areál hřiště je dobře viditelný už ze silnice, která vede od dálnice D1 ke Kácovu. Jakmile sjede z exitu na 49. kilometru a projede lesem, většinu hřiště i s klubovnou na druhém břehu řeky už vidíte. Na hřiště je to z exitu ještě asi 7,5 kilometru.
Kácovský golfový areál by se měl otevřít patrně příští rok. V tuto chvíli ve mně vyvolává zvědavost i očekávání. Je to skutečně významný projekt v českém golfu, a to jak svým rozsahem, tak svým umístěním. V bližším okolí totiž není žádné hřiště (malý Trhový Štěpánov je zavřený), ve vzdálenějším okolí je Molitorov, Loreta, Konopiště a zatím stále neveřejná Casa Serena. Z Prahy to sem není po D1 (pokud se netvoří kolony) až tak daleko. Síla hřiště bude určitě v tom, že tu hráč najde velký klid a svébytný typ krajiny, prostoru.
Jak to bude s hrou, zda bude hřiště především sportovní, anebo vsadí na především snadnější rekreační charakter, to teprve uvidíme. Na každý pád budou zase mít čeští golfistě na co nového se těšit, co objevovat.
P.S. Přiložené fotografie se bohužel nevyznačují bůhvíjakou kvalitou, hlavně co do barev. Nefotil jsem ovšem fotoaparátem, jen pouze mobilem…
Komentáře k článku