44. Východní Krkonoše: Sněžka & spol.

Krkonoše jsou pravou zkouškou horské cyklistiky, nabízejí nejnáročnější terény. Ve východní části hor jsou extrémní svahy i krásné výhledy na Sněžku.

Východní Krkonoše od Jičína, vpravo vykukuje Sněžka

Krkonoše jsou nejvyšší a z hlediska cyklistiky nejnáročnější i nejnebezpečnější české hory. Stoupání jsou strmá, náročnost zvyšuje kamenitý či štěrkový povrch. Běžné jsou pětikilometrové výjezdy, stejně jako pětisetmetrová převýšení. Vysoce nebezpečné mohou být sjezdy, komplikaci představuje nerovný povrch – štěrk, kameny, díry a časté příčné vyvýšeniny odvádějící vodu. Do Krkonoš by se tedy měl vydat pouze ten cyklista, který je dostatečně trénovaný a zvládá také technicky náročnější pasáže cest. Jízda s helmou je samozřejmostí, stejně jako stoprocentní technický stav kola, především spolehlivé brzdy. Ideální jsou horská kola s minimálně předním odpružením, pro sjezdy se hodí celoodpružená.

Černá hora, 1 299 m, vysílač

Na výlety je dobré vydávat se ve dvou či ve skupině a za žádných okolností nepřeceňovat své schopnosti. Ale přes všechna nebezpečí – Krkonoše na kole jsou jedinečné pro přírodní scenérie s úchvatnými výhledy i pro pocit vítězství po zdolání vrcholu. Krkonoše dělí na východní a západní část silnice od pohraničního Slezského sedla do Špindlerova Mlýna a pak tok řeky Labe směřující do Vrchlabí. Ze Špindlerova Mlýna lze vyrazit na spíše rekreační okružní cestu (10 km) podél Bílého Labe a pak po vrstevnici, resp. Dřevařské cestě do areálu Svatý Petr. Zde lze nasednout na cyklisty často využívanou lanovku a z vrchu Přední Planina sjíždět dolů – po modré sjezdovce se jezdí závody ve sjezdu horských kol, je ale i sjízdná pro zkušenější bikery.

Nad Husovou boudou, vpravo Sněžka

Po zpevněných cestách pak vede několik pěkných, víceméně stále klesajících tras až do Vrchlabí. Zhruba 10 kilometrů dlouhý, náročný výjezd je právě z Vrchlabí (477 m) až do výšky 1344 m přes Přední a Zadní Renerovky k průsečíku cest Na rozcestí (je tu i bufet). Cesta vede nejprve do Strážného, pak dva kilometry dolů a pak jen stále nahoru po červené. Extrémnímu strmému úseku od Hříběcí k Lahrovým boudám se dá vyhnout delší cestou po asfaltce (neznačeno). V posledním úseku 2,5 kilometru před vrcholem se otevírají nekonečné výhledy, dole je vidět Vrchlabí. Z cíle je zase dobře vidět Luční hora i Sněžka.

Cesta z Výrovky na Modré sedlo, k 1 500 metrům výšky

Skvělý výhled je také z Černé hory (1299 m) nad Janskými Lázněmi, je tu rozhledna na sloupu bývalé lanovky. Nová kabinková lanovka přepravuje kola. I z této dominanty Krkonoš vede velké množství cyklisticky využitelných tras – ať už jsou to vrstevnicové pozvolné sjezdy, nebo prudké, terénní. Ty druhé směřují především do Pece pod Sněžkou a do Velké Úpy (tady je další lanovka, která bere kola). Z Pece (769 m) pak míří až na Výrovku (1360 m) skutečná lahůdka pro vrchaře, jeden z vůbec nejtěžších výjezdů v celých Čechách – je dlouhý 5,5 km, ale s převýšením téměř 600 m. Kdo tento výjezd absolvuje, aniž by sesedl z kola, může se právem zařadit do kategorie mistrů horských výjezdů. Z Výrovky se pak dá pokračovat k Rennerovkám vlevo, naopak vpravo vede cesta jen na Luční boudu. Tam cesta pro cyklisty končí, je slepá. Výjez na Modré sedlo do výšky okolo 1 500 metrů tam a zase zpátky však stojí za to, výhled je impozantní.

Pohled z Rýchor k Černé hoře

Pohled z Rýchor k Černé hoře

Nejvýchodnější část Krkonoš mezi Žacléřem a tokem Úpy není tak turisticky frekventovaná, ani tak vysoká jako předchozí oblasti. Pěkná okružní cesta je z Horního Maršova podél Úpy až k hranicím na Pomezní boudy a pak zpátky po červené značce – po tzv. Cestě bratří Čapků. Míjíme idylické středisko Dolní Malá Úpa s jedním z nejvýše položených kostelů u nás (936 m) i místa s nezvyklými výhledy na Sněžku. Vidět je i Broumovská vrchovina a v dáli Orlické hory, v Horním Maršově jsou k vidění zase jeskyně, Krakonošova či Albeřická. A konečně je tu nejvýchodnější vrchol KRNAPu, celá oblast Rýchor s nejvyšším bodem Dvorský les (1033 m). Zajímavá je především Rýchorská bouda poblíž, kde jsou krásné louky a z Horních Albeřic sem vede sice stále stoupající cesta, ale se skvělými výhledy.

 

  • P1780597

    Ze strání vrchu Zrcadla, vpravo Sněžka, uprostřed Studniční hora

  • VÝCHOZÍ MÍSTA: Žacléř, Vrchlabí, Trutnov (vše ČD), Špindlerův Mlýn, Janské Lázně, Pec pod Sněžkou.
  • DOPRAVA: do horských středisek vhodná doprava autem; vlak – 045 Trutnov-Svoboda n. Úpou, 043 Žacléř-Trutnov.
  • PROFIL: těžký, horský; výjezdy na vrcholy extrémní.
  • TERÉNY: silnice, lesní asfaltky, horské cesty. Pro horská kola, částečně pro crossová.
  • TIP NA TRASU: Janské Lázně – lanovkou na Černou horu – po červené: Hrnčířské boudy – po zelené, pak neznačeno: Přední Renerovky – po červené: Výrovka – Pec pod Sněžkou – Velká Úpa – Horní Maršov – Svoboda nad Úpou – Janské Lázně. 39 km.

Komentáře k článku

Kamikadze (28.05.2014, 09:03)

Krkonoše jsou opravdu nádherné. Letos se tam taky chystáme, čekáme už jenom na nějaký dobrý last minute http://www.ubytovanikrkonose.cz/last-minute/ ať za pár dní neplatíme balík:)

Napsat komentář