25. Karlovarské prameny a rozhledny

Údolím Ohře na hrad Loket, údolím Teplé k zámku v Bečově, po kopcích Slavkovského lesa a na Andělskou horu, kde bojoval filmový Nikola Šuhaj.

P1540694

Karlovy Vary, kolonáda s prameny

V Karlových Varech, našich nejnavštěvovanějších lázních, neslouží k navracení zdraví jen léčivé prameny. Prozíraví tvůrci města v jeho lesnatém i kopcovitém okolí budovali od přelomu 18. a 19. století velké množství cest, stezek a pěšin, které dodnes zvou k odpočinkovým vycházkám – anebo vyjížďkám. Především v oblasti mezi dvěma rozhlednami, Dianou (536 m) nacházející se přímo nad historickým centrem Varů, a Doubskou horou (610 m) u vodní nádrže Březová, se dá jezdit po téměř parkových cestičkách a míjet romantické odpočinkové altány. Na krátké odpolední vyjížďky či výlety s dětmi je tato oblast ideální, samozřejmě je potřeba zde jezdit maximálně ohleduplně. Cesty jsou určeny především lázeňským hostům.

Pokud se ale vydáme do vzdálenějšího okolí, do Slavkovského lesa (kdysi se jmenoval Císařský, byla zde císařská honitba) rozkládajícího se mezi Karlovými Vary a Mariánskými Lázněmi, je potřeba počítat i s náročnými výjezdy. Vrcholy zde dosahují výšky přes 900 metrů.

P1540651

Svatošské skály: ženich a svatebčané za ním

Z blízké obce Doubí vede jedna z turisticky nejznámějších tras údolím Ohře směrem na hrad Loket. Je sjízdná i na kole, hlavní atrakcí jsou Svatošské skály, skupina skalnatých věží a sloupů na levém břehu. Podle pověsti zde proměnil kníže duchů Hans Heilig průvod svatebčanů své milenky v kámen. Z kamene byl ve 13. století vystavěn i mohutný hrad Loket ve stejnojmenném městečku – tady pochází jméno ze tvaru řeky, která obtéká celý ostroh, na němž město stojí. O sevřenosti lokality svědčí i to, že až do roku 1835 mělo město i hrad společnou bránu. Je paradoxní, že jen čtyři kilometry od této vyhledávané historickoturistické lokality najdeme obrovskou těžní jámu patřící do sokolovského hnědouhelného revíru.

P1540558

Rozhledna Krásenka u Krásna

Z Lokte je možné pokračovat po silnici vedoucí do Horního Slavkova a pak do obce s mnohoslibným názvem Krásno. Cesta vede údolím, podél železniční trati a jejím cílem je Krásenský vrch (777 m). Na něm stojí možná ne nejkrásnější, ale rozhodně jedna z nejzajímavějších rozhleden v Česku. Podobá se starověkým mezopotamským zikkuratům – především svým schodištěm, které vede po vnějším okraji. Kamenná věž byla postavena v roce 1934 proto, aby zajistila práci tehdy nezaměstnaným lidem z okolí.

P1540340

Hrad a zámek v Bečově nad Teplou

Od Krásenského vrchu si lze odskočit ještě za lepším výhledem, k modernější (a ne tak hezké) rozhledně z r. 2008 na vrchu Krudum (česky Chrudim, 838 m), asi pět kilometrů vzdušnou čarou směrem na severozápad. Nebo lze z Krásna po žluté trase jet do hlubokých lesů, ke Komářímu a Novému rybníku, cestou mineme i velkou oblast bažin. A třetí tip, nenáročný: sjeďme dolů, do Bečova nad Teplou, do skrytého městečka v údolí s cenným zámkem z 18. století. Ve městě je i muzeum hraček a motocyklů. Z Bečova také vede pohodlná cesta podél řeky Teplé až do Karlových Varů; závěrečné partie u vodní nádrže Březová patří k nejhezčím.

P1540155

Slavkovský les z Andělské Hory

Východním směrem od Karlových Varů najdeme jednak známé golfové hřiště, ale také výrazný vrcholek s obcí Andělská hora, jež dostala jméno podle hradu, který se nad ní vypíná. Byl založen ve 14. století, Johann Wolfgang Goethe, který na Karlovarsku pobýval velmi často, tu roku 1786 oslavil své 37. narozeniny. Na hradě a v jeho okolí se také točil český muzikál Balada pro banditu, jenž vznikl na motivy románu Ivana Olbrachta Nikola Šuhaj loupežník.

25 doupov z kopce

Vrch Hradiště (934 m) na Doupově

Andělská hora leží na okraji Doupovských hor, které jsou svým profilem podobné Slavkovskému lesu. Doupovské hory by byly skvělým, téměř horským cyklistickým terénem, ale podobně jako v případě Brd i tady nalezneme vojenský výcvikový prostor, vjezd je tudíž zakázán. Škoda – oblast je protkána sítí dobrých asfaltek i prašných cest a tajemně znějící místa jako např. Pustý zámek vysloveně lákají k probádání.

 

P1540306

Slavkovský les i Doupovské hory, v pozadí Krušné hory s Klínovcem

VÝCHOZÍ MÍSTA: Karlovy Vary, Sokolov (vše ČD).
DOPRAVA: vlak – trať 144 Bečov n. Teplou-Nové Sedlo u Lokte, 149 Karlovy Vary-Mariánské lázně.
PROFIL: středně těžký, zvlněný.
TERÉNY: silnice, lesní asfaltky, polní cesty. Pro crossová i horská kola.
TIP NA TRASU: Karlovy Vary (ČD) – rozhledna Diana – Doubí – Loket – Horní Slavkov – Krásno – Krásenský vrch – Bečov nad Teplou – Hlinky – Stanovice – Kolová – Pila – po žluté: Andělská Hora – Šemnice – Karlovy Vary (ČD). 75 km. Kratší varianta: Bečov nad Teplou – Karlovy Vary. 58 km.

 

Komentáře k článku

Napsat komentář