14. Střední Posázaví – Bobří řeka
Střední Posázaví není turisticky tak využívané jako dolní tok Sázavy, ale rozhodně je co navštívit: Haškovu Lipnici, Foglarovy Stvořidla či Mahlerovo Kaliště.
Malá obec Lipnice mezi Humpolcem a Světlou byla až do 20. století zajímavá jen tím, že přímo uprostřed ní stojí zachovalý středověký hrad. Pár desítek metrů od jeho hradeb je však malý domek, jehož obyvatel obec proslavil. V domku vznikala snad nejznámější kniha české literatury, Osudy dobrého vojáka Švejka. Když tu Jaroslav Hašek svou knihu v letech 1921-22 psal (zde také 3. 1. 1923 zemřel), stěžoval si, jak je kraj okolo pustý a neveselý. Dnes sem právě on a Švejkův humor turisty lákají.
Do Lipnice je možné dorazit ze Světlé nad Sázavou či Havlíčkova Brodu, kudy vede trať Brno-Kolín, anebo od Humpolce, v jehož blízkosti vede dálnice Praha-Brno. V Lipnici stojí za návštěvu nejen Haškův domek a jeho hrob na místním hřbitově, ale také věž hradu, odkud je dobrý výhled do okolí, hlavně na blízký vrch Melechov. Právě na Melechov (707 m) může směřovat další putování, zalesněný oblý kopec a okolní přírodní park nabízí dobré terény pro horská kola. Je tu i rozhledna, bohužel stromy ji přerůstají. Cestu je možné zpestřit i návštěvou vesničky Kaliště (jižně od Melechova), kterou zase proslavil jeden z největších světových hudebních skladatelů, Gustav Mahler (1860-1911), který se zde narodil; je tu také jeho památník.
Pokud z Melechova sjedete do vesničky Smrčná na břehu Sázavy a pojedete pěšinou po červené značce podél toku, čekají vás Stvořidla, jeden z nejhezčích úseků celé Sázavy (na kole sjízdné jen místy, někde je nutno tlačit či nést). Uprostřed řeky jsou veliké balvany a voda vytváří malé peřeje. Do těchto míst kdysi jezdil spisovatel Jaroslav Foglar se svým oddílem a ke konci života také prozradil, že ono romantické údolí mu bylo inspirací při psaní románu Hoši od Bobří řeky – jejich Sluneční louka má předobraz v místech louky okolo velkého meandru nad obcí Vilémovice. Z louky jsou to už jen tři kilometry do Ledče nad Sázavou, kde byla jedna z prvních papíren v Posázaví (1656) a kde je také hrad s muzeem a sbírkou mincí.
Při pohledu na mapu středního Posázaví nelze přehlédnout velkou plochu vodní nádrže Švihov na řece Želivce. Okolí přehrady je nezdevastované, bez rekreační zástavby – jde totiž o vodní nádrž pro pitnou vodu zásobující Prahu, břehy jsou nepřístupné. Nádrž ale lze dobře přehlédnout z mostu u Bernartic či ze samotné hráze (dokončené r. 1976). V blízkosti hráze se nacházejí dva mosty, které byly za druhé světové války postaveny v rámci plánované dálnice Praha-Brno. Oblouk nedokončeného mostu u Borovska se zvedal do výšky mnoha desítek metrů ode dna potoka, ale dnes jsou vidět asi jen 2 metry nejvrchnější části, celý most je zatopen a je „useknutý“ do vod nádrže. A pozoruhodný „dvojmost“, starý a nový dálniční, najdeme u vesnice Píšť.
Poměrně málo známá a turisticky nepříliš využívaná je krajina na pravém břehu Sázavy, jde o rozsáhlou oblast od Světlé nad Sázavou až k Českému Šternberku. Chybí zde sice efektnější přírodní partie, cyklista tu ale najde naprostý klid a spíše prázdné silnice a silničky. Oblast je kopcovitější, údolími tečou potoky mířící do Sázavy. Ve středu oblasti leží obec Bohdaneč, nad níž se tyčí rozhledna Bohdanka – mohutná věž s více než 200 schody postavena z dřevěné kulatiny. Přirozenými cíli celé oblasti jsou přitom města a městečka na sázavském toku, kde jezdí vlak: vedle zmíněného Ledče to je ještě Zruč nad Sázavou se zámkem či Kácov v dolní části oblasti, kterému rovněž dominuje mohutná budova místního zámku.
VÝCHOZÍ MÍSTA: Světlá nad Sázavou, Ledeč nad Sázavou, Vlašim, Humpolec (vše ČD)
DOPRAVA: vlak – trať 237 Humpolec-Havlíčkův Brod, 212 Čerčany-Světlá n. Sázavou. Oblast je dostupnější spíše autem (blízká dálnice Praha-Brno).
PROFIL: středně těžký, zvlněný.
TERÉNY: silnice, lesní a polní cesty. Pro crossová i horská kola.
TIP NA TRASU: Světlá nad Sázavou (ČD) – Závidkovice – Broumova Lhota – Lipnice – Dolní Město – Meziklasí – Koňkovice (zde možnost odbočky ke Stvořidlům, po modré a pak po červené) – Dobrovítova Lhota – Ledeč nad Sázavou – Třebětín – Bohdaneč – Ostrov – Slavošov – Zruč nad Sázavou (ČD). 50 km, s odbočkou podél Stvořidel 55 km.
Komentáře k článku