17. Ralsko a Ještěd nad ním
Rozlehlá oblast Ralska okupovaná v 70. a 80. letech sovětskými vojáky patří dnes muflonům, jelenům i cyklistům. A nedaleká špička Ještědu láká všechny vrchaře.
Po srpnové invazi v roce 1968 se sovětská vojska usídlila v oblasti Milovic u Nymburka a také severně od Mladé Boleslavi, mezi Bezdězem a Ralskem. Obě místa mají podobných charakter, jen trochu se vlnící rovina a borové lesy. Vedle strategických důvodů si tak možná chtěli Rusové přípomínat domovinu… Po vojácích dodnes zůstalo v Ralsku mnoho „památek“ – polorozpadlé paneláky, bunkry nad střelnicemi, letištní plocha poblíž obce Hradčany. Přísné zákazy vstupu jsou už pryč, zbyly pohodlné asfaltky a příroda tu opět může růst a žít bez toho, že by ji ničily projektily a tankové pásy.
Letiště Hradčany, které se nachází v lesích jen čtyři kilometry jižně od Mimoně, dnes slouží jen lehkým letadlům, natáčely se zde i letecké scény z filmu Tmavomodrý svět. Od Hradčan pokračujme přes Hradčanské rybníky a po hlavní silnici do Kuřivod. Tady odbočme vlevo, směrem ke střelnici bývalého vojenského újezdu. Vjedeme přitom do oplocené obory Židlov – má plochu 3790 hektarů, její obvod měří 28 kilometrů, uvnitř žijí jeleni a mufloni. Téměř rovná, jen trochu stoupající a klesající asfaltka vede od jihozápadu k severovýchodu, na jednom horizontu se tyčí vrchol Bezdězu a na druhém hrot Ještědu. Je to neobyčejná a krásná pasáž cesty, úsek má délku zhruba 6 kilometrů.
Pak je možné vydat se několika směry. Kdo odbočí vlevo, k Hamru na Jezeře, mine po cestě zajímavý památník. Je na rozcestí zhruba 4 kilometry před Hamrem a nápis na bílém pomníku s hvězdou oznamuje, že tu v roce 1950 zahynul při autonehodě někdejší příslušník čs. jednotky bojující za 2. sv. války v SSSR Antonín Sochor. Pozadí nehody ale dodnes není úplně vyjasněno. To už se ale ocitáme v blízkosti několika pradávných sopečných vrchů, homolovitých kopců, z nichž nejvyšší je ten, který dal oblasti i jméno: Ralsko (696 m). Je na něm zřícenina stejnojmenného hradu, otevírají se odtud krásné výhledy – ovšem cesta vzhůru je náročná, po lesní cestě, v posledním úseku je nutné kolo nést. Kdo má ale raději koupání v příjemné vodě než ve vlastním potu při výjezdech, ten jistě nepohrdne Hamerským rybníkem s jeho písčitými plážemi či Horeckým rybníkem u Stráže pod Ralskem.
Severovýchodním směrem se nad oblastí Ralska tyčí Ještědský hřbet a jeho nejvyšší bod Ještěd (1012 m) s kongeniálně vyřešenou stavbou hotelu, který má tvar rotačního hyperboloidu. Hotel s navazující anténou (celková výška 82 m) byl vyhlášen nejlepší českou stavbou 20. století, architekt K. Hubáček byl i oceněn prestižní Perretovou cenou udělovanou mezinárodní unií architektů. Stoupání na Ještěd, ať už z Osečné či Křižan, anebo z druhé strany z Liberce, je náročné, má délku okolo 10 kilometrů (z Liberce, resp. Horního Hanychova ovšem vede také lanovka přepravující i kola). Výhled z teras okolo hotelu je ale na všechny strany daleký, při dobré viditelnosti je vidět Petřínská rozhledna v Praze či Králický Sněžník.
Z Ještědu je možné vydat se po hřebenové cestě jižním směrem až do Hodkovic nad Mohelkou, je to oblíbená bikerská trasa. Stejně pěkná je ovšem i oblast severně od vrcholu, která také spadá do celého areálu Přírodního parku Ještěd. Tady je známé Kryštofovo údolí – horská ves zaříznutá v hlubokém údolí Rokytky. Najdeme tu soubor lidových domů, raně barokní kostel obložený břidlicovou krytinou, faru a márnici. Pokud sem pojedete z Ještědu, resp. parkoviště u Ještědského sedla, po modré značce a pak neznačené lesní silnici, pak v Novině podjedete skoro 30 metrů vysoký a 202 metrů dlouhý viadukt se 14 oblouky, který byl postaven v roce 1900 – o kousek dál vede trať tunelem o délce 800 metrů.
VÝCHOZÍ MÍSTA: Mimoň, Mnichovo Hradiště, Liberec (vše ČD)
DOPRAVA: vlak – trať 080 Bakov n. Jizerou-Jedlová, 086 Česká Lípa-Liberec, 070 Turnov-Praha.
PROFIL: v oblasti Ještědu středně těžký a těžký; v okolí Ralska lehký.
TERÉNY: silnice, zpevněné cesty, na Ještědském hřbetu pěšiny. Pro crossová, v okolí Ještědu pro horská kola.
TIP NA TRASU: Mnichovo Hradiště (ČD) – Rokytná – Kuřivody – cyklotrasa 25: rozcestí pod Hřebínkem – Hamr na Jezeře – Osečná – Světlá pod Ještědem – Ještěd – cyklotrasa 3007: Novina – Kryštofovo údolí – Machnín – Liberec (ČD). 71 km. Kratší varianta: bez výjezdu na Ještěd, z Osečné rovnou do Kryštofova údolí: 58 km.
Komentáře k článku