12. Písecko se Švejkem i Temelínem

Ze Šrámkova Písku za Janem Žižkou do Sudoměře a Josefem Švejkem do Putimi. Do kraje rybníkových vod u Vodňan, k atomovému gigantu do Temelína.

Písecký jez na Otavě v podvečer

Kraj jižně od Písku je pro cyklistiku všeho druhu velmi vhodný. Jsou tu rozličné terény – pohodlné silničky v rovinách i těžší lesní stezky v Píseckých horách, obce mají zachovalý vesnický charakter, množství rybníků dotváří celkovou malebnost. Tu sice narušuje prakticky odevšad viditelná jaderná elektrárna Temelín, ale na druhou stranu: je to spolehlivý orientační bod… Písek samotný proslavil nejen kamenný most přes Otavu z poloviny 13. století, nejstarší u nás, ale i básník Fráňa Šrámek, který ve městě trávil studentská léta a město mu bylo inspirací pro román Stříbrný vítr. Lyrik a impresionista Šrámek přitom určitě vyrážel do přírody, do blízkých Píseckých hor (dnes Přírodní park). Jde o zalesněný hřbet táhnoucí se od Písku jihovýchodním směrem k Týnu nad Vltavou, s vrcholy jen o něco přesahujícími 600 metrů.

Podzimní pohled z věže na Jarníku

Podzimní pohled z věže na Jarníku

Přímo nad Pískem je populární Jarník (609 m), na kterém vyrostla v roce 1997 telekomunikační věž s rozhlednovou plošinou. Je z ní výhled na blízké Písecko i vzdálenější Šumavu. Cesta na Jarník z Písku nemá ani 5 kilometrů, jede se ale stále do kopce. Z Jarníku lze pokračovat lesnatými stezkami a po dobře sjízdných asfaltkách celými Píseckými horami do Albrechtic nad Vltavou a pak k dalším vrchům – především k Vysokému Kamýku (627 m). I v jeho okolí je množství pevných silniček, příjemných a tichých lesních cest.

Temelínské odpařovací věže. Impozantní…

Nechat si ujít pohled zblízka na gigantické odpařovací věže jaderné elektrárny Temelín by byla škoda. Dostaneme se k nim nejlépe tak, že z Píseckých hor projedeme starosvětskou vesničkou Temelín a objedeme JETE z jižní strany. Komu připadá takový pohled spíše odpuzující, nechť rychle vyrazí po místních silničkách (např. cyklotrasa 1095) k toku Vltavy, resp. jezeru vodní nádrže Hněvkovice, jedné z nejmladší u nás, dokončené v roce 1992. Za návštěvu stojí i někdejší vorařská obec Purkarec na samém břehu Vltavy.

Vodňany, „Socha svobody“ v kašně pochází z roku 1928

Odtud lze podél toku Vltavy dojet po červené značce až k zámku Hluboká, ovšem pozor, tato lákavá cesta vede místy velmi těžkým, nesjízdným terénem. Lesnaté území na levém břehu řeky je sice protkáno sítí lesních cest, celá oblast je ale uzavřena, jde o oboru patří Ministerstvu zemědělství. Z Purkarce na Hlubokou se tedy nejlépe dostaneme po silnici přes Chlumec. Kdo by si ovšem chtěl odpustit návštěvu turisty často přeplněného zámku na Hluboké, nechť se vydá od Vltavy směrem k Vodňanům – pojede pohodlně po rovině, krajem s četnými rybníky, po okresních silničkách.

Rybník Řežabinec

Z Písku lze ovšem vyjet i směrem jihozápadním, k asi nejznámější jihočeské vesnici Putim. Je od Písku vzdálená jen 7 kilometrů, věž putimského kostela je viditelná z dálky. U domku v uličce poblíž říčky Blanice se točil český film Poslušně hlásím (2. díl Haškova Švejka), šlo o scény odehrávající se v putimské policejní strážnici, která ale v Putimi ve skutečnosti nikdy nebyla. Z Putimi pokračujme okolo rybníku Řežabinec (přírodní rezervace) k Sudoměři, ke zdejším rybníkům Markovec, Škaredý a Prostřední.

Žižkova socha u Sudoměře

Právě tady se totiž se v roce 1420 strhla jedna z prvních vítězných bitev husitů s křižáky. Vítězství připomíná impozantní pomník Jana Žižky od Emanuela Kodeta z r. 1925. Ze sudoměřských rovin se pak vyplatí zajet si do kopců okolo Bavorova, především ke zřícenině mohutného hradu Helfenburku z poloviny 14. století. Leží na kopci 683 metrů vysokém, z hradní věže je nádherný výhled do okolí. Komu by se ale nechtělo stoupat vzhůru, ten může od Sudoměře pokračovat rovinami podél toku Otavy až do Strakonic, kde lze nasednout na vlak a vrátit se zpět do Písku.


 

Zámek Hluboká

Zámek Hluboká

VÝCHOZÍ MÍSTA: Písek, České Budějovice, Strakonice (vše ČD).
DOPRAVA: vlak – trať 200 Písek-Protivín, 190 Strakonice-České Budějovice.
PROFIL: lehký, místy středně těžký.
TERÉNY: silnice, polní cesty, lesní asfaltky. Pro crossová i horská kola.
TIP NA TRASU: Písek (ČD) – cyklotrasa 1015: Albrechtice nad Vltavou – Temelín – Býšov – Jeznice – Purkarec – Chlumec – Hluboká nad Vltavou – České Budějovice (ČD). 62 km.

 

Komentáře k článku

Napsat komentář