16. Kokořínská údolí
Kokořínsko jsou hory obrácené naruby – žádné velké vrcholy, ale hluboká údolí, klikatící se silnice a roubenky na stráních. Také prudké sjezdy a výjezdy.
Velký romantický básník Karel Hynek Mácha (1810-1836) byl také velkým turistou a chodcem. Denně byl schopen ujít 50-60 kilometrů, chodil sám i s přáteli, měl rád staré hrady a místa dalekých výhledů. Lákala ho především krajina na sever od Prahy, do okolí Doks umístil děj své básně Máj a v okolí Kokořínského dolu se odehrává román Cikáni. Dnes Kokořínsko romantický nádech už trochu ztratilo, je především často navštěvovaným rekreačním místem. Jde o nevelké území (cca 15 x 15 km), mohlo by se tedy zdát, že oblast cyklista projede rychle. Kokořínsko je však zrádné svým profilem, tvoří ho doly podobné těm horským, jízda stoupá a klesá, silnice se klikatí. Pro jízdu Kokořínskem je dobré vybavit se podrobnější mapou 1:50 000 v případě, že chcete jezdit mimo pevné cesty. Některé pěšiny jsou těžko sjízdné, kolo je třeba i nést, mapa tedy pomůže vybrat vhodnou cestu.
Dobrým výchozím místem je Mělník, z vyhlídky nad soutokem Labe a Vltavy je rozhled na Říp i České středohoří. Většina cyklistů míří z Mělníka přímo do Kokořínského dolu a k hradu Kokořín, je ovšem nutno počítat s tím, že tuto cestu volí často také automobiloví turisté. Po prohlídce hradu, který sice vypadá středověce, ale svou nynější podobu získal po výrazné přestavbě v letech 1911-18, je možné vydat se údolím směrem k rozcestí Ráj. Pravé Kokořínsko pozná ten, kdo na některé z cest odbočí a vydá se vzhůru do svahu, prudká stoupání terénem jsou ale určena sportovnějším jedincům. Po překonání vrcholů následují stejně prudké sjezdy. Doporučovat v husté síti cest a stezek jednu ideální nelze, většina cest vede pěknými borovými lesy a listnatými lesy, v okolí jsou pískovcové skály, na mnoha místech narazíme na původní dřevěné chalupy. Komu jízda nahoru-dolu terénem nevyhovuje, může z oblasti po některé ze silnic vyjet a zamířit k blízkému Máchovu jezeru a Bezdězu, kde na cyklisty už čekají rovinky.
Ještě než Kokořínsko opustíme, nabídka dvou míst-tipů, od sebe jen kousek vzdálených. Nejprve je to moderní rozhledna na Vrátenské hoře (508 m) s výhledem na blízký Bezděz i Ralsko, a pak zhruba 4 kilometry vzdálený gotický hrad Houska z konce 13. století, který byl na konci 16. století přestavěn v renesanční zámek. Z Housky se po červené turistické značce, tzv. Máchově cestě, dostaneme až k Bezdězu, přičemž u vesničky Kruh je možné odbočit vpravo a podívat se na někdejší obydlí nuzných – skalní byty.
Zdolat 604 metry vysoký vrchol Bezdězu není snadné, zvlášť když až nahoru nelze s kolem dojet – je potřeba ho tlačit i nést. Kdo si tedy prohlídku zdejšího cenného hradu, který vybudoval v letech 1264-78 Přemysl Otakar II., odpustí, ten se může vydat alespoň na pěknou jízdu okolo. Za prohlídku stojí samozřejmě blízké Doksy a Staré Splavy s Máchovým jezerem (nejde přitom o jezero, pod názvem Velký rybník byl založen Karlem IV. r. 1366), odkud se lze dostat k blízkému Břehyňskému rybníku s přírodní rezervací bažin a rašelinných luk. Okružní jízdu lze zakončit na úpatí Bezdězu a dojet po modré k zbytkům barokního areálu Valdštejnsko, odkud se rozbíhá celkem sedm cest všemi směry a stojí tu pohádkové sochy granátníků. Z Valdštejnska zbývá jen 3,5 kilometru do Bělé pod Bezdězem (nádvoří místního zámku je zpustlé, má ale atmosféru) a pak 12 kilometrů do Mladé Boleslavi, kde je možné nasednout na vlak.
VÝCHOZÍ MÍSTA: Mělník, Česká Lípa, Mladá Boleslav (vše ČD).
DOPRAVA: vlak – trať 072 Lysá n. Labem-Ústí n. Labem, 076 Mladá Boleslav-Mělník, 080 Bakov nad Jizerou-Jedlová.
PROFIL: středně těžký, těžší v údolích Kokořínska; lehký v okolí Bezdězu.
TERÉNY: silnice, lesní cesty a pěšiny (často s měkkým pískovým povrchem).
TIP NA TRASU: Mělník (ČD) – Kokořínský důl – Ráj – Vrátenská hora – Horní Houska – Okna – Doksy – Staré Splavy – cyklotrasa 3045: Bezděz – po modré: Valdštejnsko – Bělá pod Bezdězem – Mladá Boleslav (ČD). 68 km.
Komentáře k článku