36. Cykloideál na České Kanadě
Lesnatá oblast Novobystřicka zvaná Česká Kanada se stala v posledních letech velkým turistickým cílem, zájmu cyklistů vychází vstříc i hustá sítí cyklotras.
Vrchovinné oblasti mezi Jindřichovým Hradcem a Slavonicemi říkali turisté pro svou drsnost Česká Kanada už dlouhé roky, ale oficiálně byl termín uznán až v roce 1994, kdy došlo k vyhlášení Přírodního parku Česká Kanada. Vrchy dosahují výšky málo přes 700 metrů, málokde u nás najdeme tak husté a zdravé lesy, sytě zelené pastviny a poblíž nich mnoho rybníků. K návštěvě láká i impozantní hrad Landštejn, popřípadě 33 kilometrů úzkorozchodné železnice mířící až k hranicím s Rakouskem; byla vybudovaná roku 1897 a je dosud v provozu.
Logickým východiskem pro cyklisté výlety je Jindřichův Hradec. Ještě než se vydáte na cestu, vystupte na věž kostela, odkud je výhled na město, a projeďte okolí zámku s vyhlídkou na rybník Vajgar. Z města pak vede pěkná cesta směrem k vrchům České Kanady po cyklotrase 1113 a pak 1115 přes Blažejov do Kunžaku, vyplatí se odbočit ale na červenou a podívat se k hrázi Krvavého rybníka. Byl založen už v 16. století a scenérii okolo si oblíbil malíř Antonín Chittussi. Z Kunžaku pokračujte do Českého Rudolce, ale nikoli po hlavní silnici, nýbrž zprvu po trase 1115 a pak přes Terezín. Cesta je sice díky stoupání trochu náročnější, ale hezčí, vede lesem i okolo pastvin a luk, občasná stavení tu mají zapadlou náladu.
V Českém Rudolci stojí známá „Malá Hluboká“, zámeček postavený ve stylu tudorské gotiky v 60. letech 19. století. Už dlouhé roky chátrá. Z Rudolce je možné se dostat až do Slavonic, goticko-renesančního skvostu s dobře zachovanými původnímu domy s mnoha sgrafity (výborně je městečko vidět z věže kostela). Město zůstalo zachováno paradoxně proto, že za Marie Terezie ztratilo svůj význam; cesta z Prahy do Vídně byla od r. 1750 vedena přes Jihlavu. Ze Slavonic se dostaneme do Starého města pod Landštejnem a prohlídku hradu Landštejna vzdáleného 2,5 kilometru nevynechejte – obrovitý areál stavby je vidět ideálně z vrcholu věže. Hrad byl založen ve 13. století a byl centrem ochrany zdejší neklidné hranice.
Ať pojedete z Landštejna prakticky jakýmkoli směrem, pojedete vždy zajímavou krajinou. Nabízí se běžné silnice, lesní asfaltky bez provozu, ale i náročnější bikové lesní cesty. Kupříkladu západním směrem dojedete do vesničky Blato, kde u místního rybníka zjistíte, že název není nahodilý – dno je totiž skutečně hodně blátivé. Při cestě do obcí Klášter a Klášter II zase uvidíte do dálky bíle svítící, barokně rozložitou a patřičně důstojnou stavbu velkého kostela z konce 17. století. I tady se nabízí pěkné koupání, u rybníku Osika. Ale skvělá trasa vede z Landštejna, resp. Starého Města i jižně (cyklotrasa 1007) přes Návary; sem mnoho cyklistů nemíří. A to jsme nezmínili ještě cestu k zastávkám úzkokolejky Kaproun či Senotín či výlet k tajemnému rybníku Kačer až u samé hranice s Rakouskem…
Většina tras obvykle míří do Nové Bystřice, jistě i proto, že zde končí úzkokolejka a je možné zde naložit kolo a vrátit se zpět do Jindřichova Hradce. Ale kdo má ještě síly, nechť vyrazí k nejsevernějšímu bodu Rakouska u Novomlýnského rybníka (zdejšího poněkud procovského hotelu si nevšímejte). Cesta vede blízko bývalého bezpečnostního hraničního pásma. Od Novomlýnského rybníka pak lze po trase 32 pokračovat zpět do Hradce, ale je možné ještě odbočit do Lásenice a pokochat se pohledem na několik místních rybníků.
VÝCHOZÍ MÍSTA: Jindřichův Hradec, Slavonice (vše ČD).
DOPRAVA: vlak -trať 229 Jindřichův Hradec-Nová Bystřice (úzkokolejná). Oblast je dostupnější spíše autem.
PROFIL: středně těžký, zvlněný.
TERÉNY: silnice, lesní asfaltky, polní cesty, pěšiny. Pro horská i crossová kola.
TIP NA TRASU: Jindřichův Hradec (ČD) – Blažejov – Kunžak – Terezín – Český Rudolec – Staré město pod Landštejnem – Landštejn – Klášter – Nová Bystřice – nejsevernější bod Rakouska – Lásenice – Jindřichův Hradec (ČD). 69 km.
Komentáře k článku