28. Baroko na severním Plzeňsku

Za barokními památkami do Plasů a Manětína, za barevným Hromnickým jezírkem a do několika přírodních parků v okolí západočeské metropole.

Technický Air park Zruč-Senec kousek nad Plzní

Severního Plzeňsko, to je vlnící se krajina bez výrazněji vystupujících vrchů, typických např. pro Brdy či Vysočinu. Zdání cyklistické nenáročnosti však klame. Krajem protéká několik řek i potoků, které vytvářejí široká údolí, zhruba o 200-300 metrů níže položených než okolní kopce. Stoupání nebývají prudká, za to jsou dlouhá, jede se tři i více kilometrů. Po dosažení horizontu se otevírají široké výhledy, vidět jsou Brdy, Doupovské hory i vzdálenější Český les a Šumava.

Kaolinový důl u Kaznějova

Hned prvním, z centra Plzně snadno dosažitelným cílem může být vrch Krkavec (504 m), po Radyni druhý nejvyšší v okolí Plzně, s rozhlednou více než sto let starou. V blízkosti jsou i zbytky po těžbě kaolinu, který slouží jako surovina k výrobě porcelánu a keramiky. Pokud bychom pokračovali severní směrem do Horní Břízy (je tu muzeum keramiky), narazíme na současné kaolinové těžební jámy. Jedny jsou u Horní Břízy, po červené značce lesní cestou se dostaneme k dalším, ještě větším, mezi Mrtníkem a Kaznějovem. Pohled na takový „bílý důl“, doslova skrytý uprostřed lesů, je skutečně neobvyklý.

Hromnické jezírko

Z Krkavce je to zhruba deset kilometrů severovýchodním směrem k dalšímu pozůstatku průmyslové výroby – k červenému jezírku u obce Hromnice. Jezírko je obklopeno uměle navršenými svahy z břidlice, z níž se v 19. století vyráběla kyselina sírová. Jezírko vzniklo po zastavení těžby v r. 1898, kdy se utrhla jedna z hald a zavalila odvodňovací štolu. Jezírko je zcela mrtvé, bez stop života, voda rozhodně nevhodná ke koupání. V bezprostředním okolí, nad jezírkem, jsou projeté stezky.
Z Hromnice lze pokračovat severovýchodně k renesančnímu zámku z 16. století v Kaceřově a tím i do oblasti Přírodního parku Horní Berounka. Řeka se dá přejet po mostě až u Libína, tady stojí zase za vidění zříceniny hradu Libštejna. Anebo ji lze překonat starosvětským přívozem u Darové (přívoz je také u Nadryb, ale ten jezdí jen v létě) a zamířit do Přírodního parku Radeč.

Areál kláštera v Plasech

Kdo pojede z Hromnice na sever, nesmí minout Plasy – pěkná cesta sem vede nejprve po silnici přes ves Oboru, z Nebřezin pak sleduje krátký úsek pěšinou podél řeky Střely. V Plasech je především barokní komplex (konvent, kostel, prelatura, hospodářské budovy) vystavěný v pobělohorské době podle projektů J. Santiniho a K. I. Dienzenhofera. I dnes fascinuje svou mohutností a vznešeností.

Zámek v Manětíně z jižní, parkové strany

Z Plasů pak zamiřme do Přírodního parku Manětínsko. Prakticky celé jeho území je zalesněné, zároveň jsou v něm ale četné asfaltové silničky vhodné pro jízdu na kole. Je tu čerstvo a i v parném létě příjemně, manětínské vrchy jsou vysoké přes 600 metrů. A samotné městečko Manětín na severu celého přírodního parku je opět barokním skvostem; u zámku je terasa s bohatou sochařskou výzdobou, další sochy jsou rozesety po městě. Barokní sochy jsou ovšem také v nedalekém Rabštejnu nad Střelou, nejmenším městečku (20 stálých obyvatel) v Čechách s gotickým hradem. Okolo hlubokého údolí Střely se rozkládá Přírodní park Horní Střela, podél říčky vede sice zelená značka a pěšina, ovšem pro běžné cykloturisty je díky své náročnosti nesjízdná.

Rabštejn nad Střelou

Zbývá tip severozápadním směrem. Osvědčeným a známým cílem je vodní nádrž Hracholusky, v jejímž okolí je množství rekreačních chat. Zajímavějším cílem se proto jeví Přírodní park Úterský potok, jehož středem je zřícenina hradu Gutštejna a od ní vedoucí červená značka k půvabnému kostelu s farou a školou na Šipíně. A blízké Konstantinovy Lázně pak působí svou poklidností útěšně a mile. Milé je jistě i to, že tu lze nasednou na vlak a nechat se odvézt zpátky do Plzně.

 

Hrad Gutštejn

VÝCHOZÍ MÍSTA: Plzeň, Rokycany (vše ČD).
DOPRAVA: vlak – trať 170 Cheb-Praha, 160 Plzeň-Žatec, 177 Bezdružice-Pňovany.
PROFIL: středně těžký, zvlněný.
TERÉNY: silnice, lesní asfaltky. Pro crossová i horská kola.
TIP NA TRASU: Rokycany (ČD) – Osek – Břasy – Darová – Kaceřov – Chotiná – po žluté: Hromnice – Obora – Plasy – po červené: Horní Bříza – Ledce – Krkavec – Plzeň (ČD). 76 km. Kratší varianta: Plzeň (ČD) – Zruč-Senec – Česká Bříza – Hromnice a dále po trase. 55 km.

 

 

Komentáře k článku

Napsat komentář