Odpovědi na „Proč?“ českého golfu

Minulý týden publikoval kolega Antonín Ebr na serveru www.golf.cz článek, ve kterém formou lapidárních a trefně mířených otázek otevírá ožehavé body českého golfu. Pokusil jsem se na následujících řádcích na několik jeho „Proč“ zformulovat odpovědi.

Hned zkraje musím říct, že Ebrovu článku (najdete ho ZDE) naprosto rozumím a pochopil jsem jeho záměr. Ačkoli se jen táže a nedává odpovědi, i já se neustále ptám na prakticky ty samé otázky. I mně připadá, že v českém golfu a české golfové společnosti cosi ne úplně dobře funguje. Článek to byl podle mne potřebný a už jen tím, že provokuje k odpovědím, splnil svůj účel.

Zde jsou tedy některé Ebrovy otázky a mé pokusy o odpovědi. Snažil jsem se být stručný, byť některé odpovědi by vyžadovaly desítky řádek argumentů.

 

PROČ je český golf 25 let od listopadu 1989 (…) majoritní společností vnímán jako něco neslušného?

Golf má skoro všude na světě – snad s výjimkou Skotska, možná i Skandinávie – punc sportu bohatších, mocnějších a s negativními nálepkami bojuje pořád. V Česku je to o to horší, že golf tu skutečně hrají i lidé opravdu neslušní, spojení s různými aférami. A bohatství, občas získané i prazvláštním způsobem, je také vidět na parkovištích, terasách kluboven, oblečení hráčů, hodinkách atd.

Plných 40% českých golfistů má měsíční příjem nad 50 000 korun, nad 35 000 je to 64%. Průměrný plat v Česku je asi 25 000 korun. Již Bible říká, že spíše projde velbloud uchem jehly než boháč do království božího a tento základní společenský náhled na bohatství, které je vnímáno jako cosi „neslušného“, má dodnes každý v sobě. Golfisté nejsou chudí, tudíž na ně bude společnost vždy hledět skrz prsty. Je to paušální a mnohdy neobjektivní pohled, ale je to tak.

I mně osobně jsou někteří golfisté, některé projevy českého golfu, vrcholně nesympatické a protivné. I já se občas – po deseti letech hraní – ptám, co vlastně mezi některými golfovými typy, neskromnými suverény a přešlechtěnými paničkami, dělám. Ale naštěstí jich není až tolik a vždycky si taky najdu ty „své“ golfisty, s nimiž je pro mne hraní a hovory o golfu radost.

 

PROČ se mezi absolutní světovou špičku zařadily země, kde neměl golf nikdy velkou podporu a Česko mezi nimi chybí? Proč na major akci bojuje o titul Rakušan, Fin, Dán či Nizozemec, ale Čech ne?

Boom golfu začal v zemích jako je Rakousko nebo Dánsko zhruba o 20 let dříve než u nás, dosáhl také vyšších hodnot. Západní Evropa má dvě desetiletí náskoku, v roce 2035 si řekneme, kolik Čechů je na European Tour, ve světovém žebříčku atd. V daných zemích také hraje víc hráčů – u nás se závodní hráči rekrutují ze skupiny cca 50 000 rekreantů, v Rakousku jich je 103 000, v Dánsku 152 000, ve Finsku 144 000 atd. Navíc např. Skandinávci jsou mnohem sportovnějšími národy než Češi.

Otázka možná stojí i jinak: proč by vůbec měli Češi být v golfu úspěšní, když u nás má mizivou tradici (omlouvám se tímto všem hráčům z doby před rokem 1989)? Copak jsme světově úspěšní v rugby, baseballu atd? Golf svádí k porovnání např. s tenisem, ale ten má tradici mnohem delší, hlubší, hráčů je více.

Všichni bychom samozřejmě rádi viděli českého golfového Jágra, Nedvěda, Kvitovou atd., ale cesta je to nesmírně dlouhá a my jsme třeba v její první pětině. Objektivně: Spilková je na LET, půlčeška Kordová válí na LPGA, ženy tedy své úspěchy mají. Muži jsou slabí, ale je v tom přítomen i fakt, že tu skutečně chybí propracovanější trenérské podhoubí pro špičkové hráče, nepůsobí tu víc zkušených a dobrých zahraničních hráčů-trenérů. Ostatně to je i odpověď na otázku PROČ musíme 25 let od revoluce naslouchat tvrdému, ale fundovanému hlasu zkušeného zahraničního kouče, že za českými neúspěchy stojí »nízká kvalita výuky a absence zkušených trenérů, kteří vedou k rozvoji celé golfové hry, nikoliv jen techniky švihu«?

 

PROČ se celý tuzemský mužský golf smrskl na zájem o bývalého atleta, který se snaží udržet přízeň sponzorů?

Já jsem rád, že Roman Šebrle do golfu vstoupil, protože je sportovní profesionál a v českém golfu skoro žádní takoví nejsou. Jednooký mezi slepými králem… Samozřejmě, je to především marketing, ale zaplaťpámbu za to, že do golfu přišla významná osobnost. Navíc on dokáže propojit golf s ostatními sporty, což narušuje beztak silnou dělicí čáru mezi golfem a „ostatními“.

Kdyby vstoupil do golfu jakýkoli jiný olympijský vítěz v jakékoli zemi na světě, vždycky se na něj upře pozornost. Ale v Česku je dnes hlavně problém, že nejlepší čeští hráči hrají pouze třetí golfovou ligu, tudíž o ně nikdo zákonitě nestojí. Copak se lidi zajímají o třetí fotbalovou nebo hokejovou ligu?

 

PROČ jsou ceny green fee na českých hřištích často nastaveny o desítky procent výše, než by odpovídaly zdravému rozumu a kupní síle českého obyvatelstva a nejsou srovnatelné se zahraničím?

V bohatých zemích je golf levný, v těch chudých drahý. Ve Skandinávii stojí golf skoro pakatel, v USA také. Jsou to nejbohatší země na světě. Česko není bohaté, je mezi vyspělými zeměmi nějak uprostřed, či spíše mezi druhou a třetí třetinou. Tomu odpovídají i ceny. Ty byly navíc nastaveny od konce 90. let vysoko, protože do golfu tehdy šli lidé, kteří na korunu nehleděli a tak bylo možné je pořádně „oškubat“. Tento stav částečně přetrvává, je mnoho tisíc lidí, kterým je jedno jestli dají za fýčko 800 nebo 1 200 korun (2 000 a víc už ale nedává nikdo, protože takovou cenu považují i čeští milionáři za přemrštěnou).

Jistě, cena 500 korun za 18 jamek o víkendu na osmnáctijamkovém hřišti typu Benátky, Poděbrady, Mstětice a 700 korun na Konopišti, Ypsilonce, Kunětické Hoře atd. by byla docela fajn. Někde se za tyhle peníze hraje už ve všedních dnech a prostřednictvím voucherů, skupinových slev atd. Ale je to samozřejmě málo, chtělo by to zlevnit ještě více. Jenže jak na to, když z českých hřišť jich je údajně asi tak 30-40% ve ztrátě, dalších 40% nějak na nule a jen 10% vydělává?

 

PROČ každý rok ubývá nových golfistů?

Každý sport má své vlny vzestupu a odlivu zájmu, golf ukrojil v posledních dvaceti letech hodně z koláče, který dřívě patřil tenisu, hokeji, fotbalu atd. Teď třeba zase z koláče, který mohl patřit golfu, ukrojuje in-line bruslení, horská kola atd.

Kdyby v roce 2008 nepřišla ekonomická krize, golf by určitě dále rostl hodně, ale i tak by tenhle boom nevydržel donekonečna. Západní Evropa golfové rostla od 80. let, růst trval přes 25 let, dnes se už zastavil. U nás boom trval bohužel jen asi 10 let, krize ho zařízla příliš brzy.

Podle mne je český golfový potenciál vzhledem k tradici sportu obecně stejný jako v Rakousku, kde hraje asi 1,3% populace. Pro Česko by to tedy bylo cca 130 000 hráčů. Jenže Rakousko je i bohatší, golf je tam levnější, což nás znevýhodňuje. Takže odhaduji český potenciál spíš na 70 000, maximálně 100 000 hráčů. To za předpokladu, že Česko by stále bohatlo. To se moc neděje, takže budeme pokračovat spíš v ročních přírůstcích asi 1 000 – 2 000 hráčů za rok. A to v tom lepším případě.

 

PROČ se majitelé předhánějí, kdo bude mít náročnější hřiště plné nástrah?

Už se tak moc neděje, příkladem je např. osmnáctka Loreta otevřená loni, což je vyloženě rekreační hřiště, případně devítka Roudnička, rovněž otevřená 2013 atd. Faktem ale je, že mnohá hřiště jsou postavená nerozumně, hráči se na nich trápí. Chybí u nás víc hřišť s fervejemi typu dálnice, kde je hra snadná, velkým problémem bývá i nesmyslná délka jamek. Dřív nebo později se ale část těchto hřišť změní, majitelům jejich statistiky návštěvnosti jasně řeknou, co mají hráči rádi a co ne. Řečeno konkrétně: lidi milují Starou Boleslav proto, že je to levné a snadné hřiště. Mladá Boleslav je sice zbytečně dlouhá, ale tu mají turnajoví hráči rádi proto, že tu je fůra úlev, široké ferveje a celkově tu lze snadno snižovat. Ano – snazší hřiště je určitě cesta, která má pro rekreační golf smysl.

 

PROČ nemá nejlepší česká hráčka všech dob místo dobré kamarádky schopného caddieho, který jí ušetří dvě rány na kolo? Proč na něj nejsou peníze, když se v Česku koná každý týden zbytečný komerční turnaj s rozpočtem stovky tisíc korun a více?

Spojují se tu dvě nespojitelné věci. Spilková a její caddy je věc jedna, to je záležitost jejího managementu a finančních možností. Pokud se nějaký hráč dostane sám, bez pomoci kedíka do špičky evropských hráčů, pak si kedíka, který mu ušetří ještě další dvě rány, může pořídit. Až bude Spilková v TOP 10 na LET, bude mít na kedíka. Zní to tvrdě, ale v golfu je holt člověk na všechno většinou sám. Takový Bubba Watson se na vrchol dostal sám a nemusel dát ani floka za trenéra.

Pokud jde o firemní, komerční a jiné turnaje, je jich opravdu hodně a peníze tu tečou proudem. Ale už zdaleka ne tolik, jako před rokem 2008, kdy to bylo doslova rozhazování. Může za to i evropský stablefordový systém vedení hendikepů, resp. honba českých hráčů za snižováním, poměřováním výsledků atd. Kdyby se turnaje hrály na rány, kdyby i hendikepy byly vedeny na rány a končilo se HCP 28 (nad 100 ran už nemá cenu vést hendikep), byl by s většinou těhle turnajů konec.

 

PROČ se v českých televizích nevysílal čtvrtý major sezony PGA Championship?

Asi před dvěma roky jsem psal, jak je to fantastické, že na českých televizích můžeme sledovat všechny golfové majory i Ryder Cup. A že si to máme užít, protože to asi nepotrvá věčně. Přesně to se stalo a možná bude i hůř. Golfistů je u nás registrováno 56 000, reálně hraje 30 000 lidí, což je z hlediska televizní sledovanosti směšná skupina, ani ne půl procenta. Na golf v televizi kouká strašně málo lidí. Ti, co ho nehrají, skoro vůbec – copak někdo, kdo není rybář nebo nimrod, sleduje českou verzi The Fishing & Hunting Channel?

Koupit do vysílání major turnaj je drahá záležitost, stojí to mnohnásobně více než přenos běžného turnaje a není v Česku moc firem, které by si chtěly dát do golfového přenosu reklamu. ČT Sport má na golf i proto, že jde o veřejnoprávní instituci. České verzi Golf Channelu držím palce, dívám se na něj, ale taky přesně vidím, jak moc či málo reklamy tam mají… Budeme si možná muset zvyknout, že golf na televizních stanicích bude v menší míře. Jeho současný nadprůměrný výskyt ne úplně odpovídá skutečnému zájmu diváků a ekonomické realitě.

 

PROČ se o golfu nepíše kriticky? PROČ čeští žurnalisté většinou raději zbaběle píší pouze o zahraničním golfu, kde nehrozí okamžité reakce diskutujících anonymních chytráků a protiútoky subjektů požadující tiskové opravy nebo dokonce omluvy?

Slovo do vlastních řad, milý Antoníne… Ano, ty jsi jistě jeden z těch, kteří se nebojí věci říkat a psát naplno, ale taky moc dobře víš, jak tě za to někdy někteří lidé v golfu odměnili. Já si taky moc dobře pamatuji, jak mně za kritické filmové recenze v 90. letech filmaři nesnášeli. Kritikou si člověk vyslouží často jen nenávist, to věděl už F. X. Šalda, který byl na svém kritickém trůně dosti osamělý. A když dnes píšu o golfu kriticky, taky často měřím třikrát a teprve pak jednou říznu.

Chybí nám asi větší odvaha, ale taky i větší nezávislost daná samotným médiem. Golfová periodika jsou zhusta spíše závislá než svébytná, píárovými články se to v nich hemží, chybí víc mediálních kanálů, kde by nefungovaly „kamárádské“ vztahy a barterové dohody. Ale taky nevidím moc golfistů-publicistů, kteří jsou skutečně schopni napsat kritický, ale zároveň argumentačně dobře vystavěný golfový text. Jsou často jen laické názory lidí, kteří nejsou bůhvíjak silní v uvažování, anebo zase neumějí dobře psát. Chybí víc skutečných sportovních novinářů, kteří by psali o golfu tak, jak třeba američtí či britští golfoví publicisté. Český píseček je malý, konkurence slabá a všichni se mezi sebou známe, že jo…

 

Komentáře k článku

Martin (24.08.2014, 08:48)

Přečetl jsem si původní článek, položené otázky jsou relevantní. Nicméně není to tak jednoduché. Základ všeho je , že nejsme prostě tak bohatá společnost jako např. Rakousko nebo Dánsko. Takže podíváme-li se na hráčskou základnu, spousta hráčů hledá co nejlevnější registraci členství, nikoliv klub, v kterém by se třeba jako člen angažoval a klub rozvíjel. Pro hodně lidí je golf drahý, de facto pokud nemohou využít nějaké komerční karty, turnaje kde mohou hrát "zadarmo" tak na golf nepůjdou. Opravdu jsou fíčka drahá, ale investice majitelům hřišť nevydělávají. To je začarovaný kruh. Při naší kupní síle, nemohou být green fee stejně drahá jako u našich sousedů. Už jsem Vám psal, že hrajeme v Rakousku možná více než doma. Fíčka budou všude 65-80EUR, ale přístup recepcí bývá odlišný. Květen a říjen se dá hrát na super hřištích za 40-50 EUR s výraznou slevou, personál je přátelský. Kolegovi paní v neděli dojela pro cigarety na pumpu a dovezla na green. Když si potřeboval půjčit elektrickou troley , tak se pán omluvil , že elektrické nemají, ale že mu půjčí svůj. Já pak dojedu na Albatross aby mi na začátku hry maršál sdělil že po 20,30 nechce nikoho vidět na hřišti. Tak na takové hřiště já se za své prostě nevrátím. Maličkosti prostě rozhodují. Myslím, že je takém potřeba odlišovat "sportovní - profesionální" golf od amaterského. Ten profesionální je stejný jako všechny profesionální sporty. Golf se nedá profesionálně hrát bez ekonomického zázemí. Kvalitních sponzorů je jako šafránu. Golf prostě potřebuje svého "Peltu", který přinese víc peněz. A jsme zpět u toho, po 25 letech jsme prostě nezbohatli na úroveň našich západních sousedů a bude to tak dál. Takže si stejné otázky PROČ budeme za 5 let moci položit zas.

golflama (22.08.2014, 10:56)

Pěkný článek. Dovolil bych si jeden „kacířský“ dotaz k cenám českých fee. Nevedlo by ke zlepšení ekonomických výsledků jednotlivých hřišť, paradoxně, právě zlevnění? Možná by dorazilo více hráčů.

Napsat komentář