44. Východní Krkonoše: Sněžka & spol.
Krkonoše jsou pravou zkouškou horské cyklistiky, nabízejí nejnáročnější terény. Ve východní části hor jsou extrémní svahy i krásné výhledy na Sněžku.
Krkonoše jsou nejvyšší a z hlediska cyklistiky nejnáročnější i nejnebezpečnější české hory. Stoupání jsou strmá, náročnost zvyšuje kamenitý či štěrkový povrch. Běžné jsou pětikilometrové výjezdy, stejně jako pětisetmetrová převýšení. Vysoce nebezpečné mohou být sjezdy, komplikaci představuje nerovný povrch – štěrk, kameny, díry a časté příčné vyvýšeniny odvádějící vodu. Do Krkonoš by se tedy měl vydat pouze ten cyklista, který je dostatečně trénovaný a zvládá také technicky náročnější pasáže cest. Jízda s helmou je samozřejmostí, stejně jako stoprocentní technický stav kola, především spolehlivé brzdy. Ideální jsou horská kola s minimálně předním odpružením, pro sjezdy se hodí celoodpružená.
Na výlety je dobré vydávat se ve dvou či ve skupině a za žádných okolností nepřeceňovat své schopnosti. Ale přes všechna nebezpečí – Krkonoše na kole jsou jedinečné pro přírodní scenérie s úchvatnými výhledy i pro pocit vítězství po zdolání vrcholu. Krkonoše dělí na východní a západní část silnice od pohraničního Slezského sedla do Špindlerova Mlýna a pak tok řeky Labe směřující do Vrchlabí. Ze Špindlerova Mlýna lze vyrazit na spíše rekreační okružní cestu (10 km) podél Bílého Labe a pak po vrstevnici, resp. Dřevařské cestě do areálu Svatý Petr. Zde lze nasednout na cyklisty často využívanou lanovku a z vrchu Přední Planina sjíždět dolů – po modré sjezdovce se jezdí závody ve sjezdu horských kol, je ale i sjízdná pro zkušenější bikery.
Po zpevněných cestách pak vede několik pěkných, víceméně stále klesajících tras až do Vrchlabí. Zhruba 10 kilometrů dlouhý, náročný výjezd je právě z Vrchlabí (477 m) až do výšky 1344 m přes Přední a Zadní Renerovky k průsečíku cest Na rozcestí (je tu i bufet). Cesta vede nejprve do Strážného, pak dva kilometry dolů a pak jen stále nahoru po červené. Extrémnímu strmému úseku od Hříběcí k Lahrovým boudám se dá vyhnout delší cestou po asfaltce (neznačeno). V posledním úseku 2,5 kilometru před vrcholem se otevírají nekonečné výhledy, dole je vidět Vrchlabí. Z cíle je zase dobře vidět Luční hora i Sněžka.
Skvělý výhled je také z Černé hory (1299 m) nad Janskými Lázněmi, je tu rozhledna na sloupu bývalé lanovky. Nová kabinková lanovka přepravuje kola. I z této dominanty Krkonoš vede velké množství cyklisticky využitelných tras – ať už jsou to vrstevnicové pozvolné sjezdy, nebo prudké, terénní. Ty druhé směřují především do Pece pod Sněžkou a do Velké Úpy (tady je další lanovka, která bere kola). Z Pece (769 m) pak míří až na Výrovku (1360 m) skutečná lahůdka pro vrchaře, jeden z vůbec nejtěžších výjezdů v celých Čechách – je dlouhý 5,5 km, ale s převýšením téměř 600 m. Kdo tento výjezd absolvuje, aniž by sesedl z kola, může se právem zařadit do kategorie mistrů horských výjezdů. Z Výrovky se pak dá pokračovat k Rennerovkám vlevo, naopak vpravo vede cesta jen na Luční boudu. Tam cesta pro cyklisty končí, je slepá. Výjez na Modré sedlo do výšky okolo 1 500 metrů tam a zase zpátky však stojí za to, výhled je impozantní.
Nejvýchodnější část Krkonoš mezi Žacléřem a tokem Úpy není tak turisticky frekventovaná, ani tak vysoká jako předchozí oblasti. Pěkná okružní cesta je z Horního Maršova podél Úpy až k hranicím na Pomezní boudy a pak zpátky po červené značce – po tzv. Cestě bratří Čapků. Míjíme idylické středisko Dolní Malá Úpa s jedním z nejvýše položených kostelů u nás (936 m) i místa s nezvyklými výhledy na Sněžku. Vidět je i Broumovská vrchovina a v dáli Orlické hory, v Horním Maršově jsou k vidění zase jeskyně, Krakonošova či Albeřická. A konečně je tu nejvýchodnější vrchol KRNAPu, celá oblast Rýchor s nejvyšším bodem Dvorský les (1033 m). Zajímavá je především Rýchorská bouda poblíž, kde jsou krásné louky a z Horních Albeřic sem vede sice stále stoupající cesta, ale se skvělými výhledy.
- VÝCHOZÍ MÍSTA: Žacléř, Vrchlabí, Trutnov (vše ČD), Špindlerův Mlýn, Janské Lázně, Pec pod Sněžkou.
- DOPRAVA: do horských středisek vhodná doprava autem; vlak – 045 Trutnov-Svoboda n. Úpou, 043 Žacléř-Trutnov.
- PROFIL: těžký, horský; výjezdy na vrcholy extrémní.
- TERÉNY: silnice, lesní asfaltky, horské cesty. Pro horská kola, částečně pro crossová.
- TIP NA TRASU: Janské Lázně – lanovkou na Černou horu – po červené: Hrnčířské boudy – po zelené, pak neznačeno: Přední Renerovky – po červené: Výrovka – Pec pod Sněžkou – Velká Úpa – Horní Maršov – Svoboda nad Úpou – Janské Lázně. 39 km.
Komentáře k článku
Kamikadze (28.05.2014, 09:03)
Krkonoše jsou opravdu nádherné. Letos se tam taky chystáme, čekáme už jenom na nějaký dobrý last minute http://www.ubytovanikrkonose.cz/last-minute/ ať za pár dní neplatíme balík:)