33. Šumavské podhůří, Blanský les

Mezi Českým Krumlovem a Prachaticemi jsou horské terény šumavského podhůří – Blanského lesa, u Českých Budějovic roviny okolo rybníků na Blatech.

Zámeček Kratochvíle z dob renesance

Jihovýchodní část šumavského podhůří není cyklisticky tak frekventovaná jako Šumava sama, ale přírodních krás je tu mnoho a navíc je zde i řada kulturněhistorických pamětihodností. Centra Českých Budějovic, Prachatic a Českého Krumlova byla vyhlášena městskou památkovou rezervací, Český Krumlov navíc patří mezi památky zařazené do seznamu UNESCO. Je zde i romantický zámeček Kratochvíle s Muzeem animovaného filmu, ale také další památka ze seznamu UNESCO – vesnice Holašovice se stavbami tzv. selského baroka z poloviny 19. století. Holašovice jsou na samém okraji CHKO Blanský les, která byla vyhlášena v roce 1989 a jejímž centrem je známá hora Kleť.

Rozhledna a chata na Kleti

Se svými 1083 metry výšky je Kleť zdaleka viditelným bodem nejen z rovin okolo Českých Budějovic, ale i ze středních Čech. Na vrcholku jsou dvě stavby: malá zděná rozhledna z roku 1825 (podle některých údajů nejstarší u nás) a vysoká věž vysílače. Na Kleť také vedou cesty většiny jihočeských cyklistů-bikerů. V krásném lesnatém okolí jsou výborné terénní cesty i síť asfaltových silniček. Kdo by nechtěl šlapat až nahoru, může využít lanovku, která má svou stanici poblíž Krasetína severovýchodně od vrcholu.

Český Krumlov, věž zámku slouží i jako rozhledna

Pod Kletí se také nachází Český Krumlov, jehož historické centrum s křivolakými uličkami stojí za pečlivou projížďku. Z Krumlova vede i cyklotrasa č. 12 ke klášteru Zlatá Koruna, je to jen 10 kilometrů. Klášter cisterciáků založený r. 1263 Přemyslem Otakarem II. se původně jmenoval Svatá Trnová koruna, ale zbohatl natolik, že mu bylo přisouzeno přízvisko Zlatá.

Nedostavěný klášter Kuklov

Cesta od kláštera pak může pokračovat okolo zřícenin hradu Dívčí kámen až do Křemže, která je v centru Křemžské kotliny. Okolo se zdvihají zalesněné vrcholy Blanského lesa a cyklista má na výběr: buď zvolit náročnější trasu v lesích po kopcích, anebo projet údolím Křemžské kotliny po silnicích. Druhá varianta vede přes obec Brloh a směřuje až k průsmyku s vesničkou Kuklov, odkud se dá celá kotlina ideálně přehlédnout. Tady také najdeme zříceniny nedostavěného kláštera pavlánů, založeného r. 1495; točil se zde historický film Františka Vláčila Údolí včel.

Vrch Libín v pozadí

Z Kuklova pak pokračujeme ke křižovatce cest do Smědeče, odkud vede pozvolně klesající cesta přes Lhenice až do Netolic, poblíž nich je i zmíněný zámeček Kratochvíle. Celý patnáctikilometrový úsek ze Smědeče do Netolic je jedinečný i tím, jak se proměňuje ráz krajiny – zprvu horská přechází ve zvlněnou, aby se u Netolic celé údolí rozlilo do rovin jihočeské pánve. Ze Smědeče přes Chroboly a pak po lesních cestách se dostaneme až k vrchu Libín (1095 m), kde stejně jako na Kleti najdeme rozhlednu s vynikajícím výhledem na celé rozhraní jižních a západních Čech. Málokdo si pak nechá ujít dlouhý sjezd z Libína až do Prachatic.

Ves Holašovice, památka UNESCO

Předchozí cíle se vesměs nacházely v oblasti kopcovité, s delšími a náročnějšími výjezdy. Kdo by chtěl volit mírnější trasy, má možnost vyrazit z Českých Budějovic západním směrem. Je to cyklisticky vděčná lokalita, rovinatá. Za návštěvu stojí zdejší největší rybníky – Bezdrev leží severněji, blízko jsou zámky Ohrada i Hluboká, Dehtář je jižněji, poblíž jsou zmíněné Holašovice. Celá oblast okolo obcí Zbudov, Plástovice, Sedlec, Pištín se stala i dějištěm románu Karla Klostermanna Mlhy na Blatech. Mlha se skutečně v těchto místech dodnes často převaluje, halí kraj do závoje a dotváří tak jeho atmosféru.

 

VÝCHOZÍ MÍSTA: České Budějovice, Český Krumlov, Prachatice (vše ČD)
DOPRAVA: vlak – trať 194 České Budějovice-Volary, 193 Netolice-Dívčice.
PROFIL: Blanský les a podhůří – středně těžký, místy těžký. Oblast rybníků u Českých Budějovic – lehký.
TERÉNY: silnice, lesní cesty a pěšiny v Blanském lese.
TIP NA TRASU: České Budějovice (ČD) – Branišov – Dubné – Čakov – Holašovice – České Chalupy – Jaronín – neznačeno, pak modrá: Kuklov – Brloh – Křemže – Holubov – lanovkou na Kleť – Český Krumlov (ČD). 60 km.

Komentáře k článku

Napsat komentář