21. České Středohoří u Milešovky
Kuželovité vrchy tyčící se na hranici středních a severních Čech vybízejí ke zdolání, jízda na některé z nich – včetně nejvyšší Milešovky – je ovšem náročná.
České středohoří je nejrozsáhlejší mladé pohoří sopečného původu v Česku, jde o učebnicový příklad vulkanického reliéfu. Má délku přes 70 kilometrů, široké je v průměru okolo 15 kilometrů. Přirozeným dělítkem mezi západní Milešovskou a východní Verneřickou částí je Labe, které do Středohoří vstupuje u Lovosic a v zákrutech se vine až k Děčínu, resp. hranici s Německem. V tomto tipu je popsána západní část Středohoří, v následujícím tipu východní část.
Symbolicky i fakticky stráží Milešovskou část Středohoří od jihu hrad Házmburk-Klapý, který byl vystavěn už kolem roku 1300. Zřícenina hradu stojící na kuželovitém kopci (418 m) převyšuje okolí zhruba o 200 metrů a i když nejde o velký rozdíl, je jízda až ke zřícenině vzhledem k prudkosti svahu relativně náročná. To ostatně platí pro všechny vrcholy Milešovského středohoří: odspodu vypadají lákavě, snadno dosažitelně, ale jízda vyžaduje skutečný sportovní výkon. Nicméně výhledy od Házmburku do dálek na jih, až ku Praze, jsou zcela ideální.
Od Klapého se přes Třebenice dostaneme po patnácti kilometrech do Milešova na úpatí nejznámější a nejvyšší hory Středohoří – Milešovky (837 m). V Milešově je zámek s parkem, je to i výchozí bod pro ty, kteří směřují na vrchol. Pěší při pohledu na prudce se zdvihající kužel váhat nemusí, ale cyklista? Jet se dá zhruba první třetina tříapůlkilometrového stoupání, pak pěšina s kamenitým drolícím se povrchem stoupá tak prudce, že ji zdolají jen ti naprosto nejsilnější a nejobratnější. Běžný cykloturista udělá lépe, když kolo nechá dole. Pokud se však přece začnete škrábat i s kolem nahoru, počítejte s dokonale propoceným oblečením. Ještě, že tu vane svěží vítr – jde totiž o jedno z největrnějších míst v Česku. Na vrcholu je i meteorologická stanice. Jízda dolů pak vyžaduje horské kolo minimálně s předním odpružením. Nicméně výhled z Milešovky označil slavný německý přírodovědec Alexander von Humboldt za třetí nejkrásnější na světě.
Od Milešova se lze vydat směrem na východ, přes Bořislav a Žim až k vesnici Dubice, na jejímž konci je kostelík, restaurace a výhled na tok Labe. Je odtud dobře vidět Porta Bohemica, asi 4 kilometry dlouhý úsek, kde si Labe prořízlo cestu Středohořím.
Celé Milešovské středohoří lze dobře poznat při cestě západním směrem, od Labe u Lovosic. Vhodná rozhodně není hlavní silnice Lovosice-Most, nýbrž místní silničky uvnitř regionu. Nejlepším obdobím pro výlet do těchto míst je jaro, v tu dobu zde totiž rozkvétají četné sady a okolní pole a louky se svěže zelenají.
Ideálním cílem cesty napříč může být Raná, který se nachází pod stejnojmennou obcí v nejzápadnějším cípu CHKO České středohoří. Raná je trojvrcholová hora s přírodní rezervací, v níž najdeme unikátní stepní vegetaci. Je tu také areál střediska sportovního létání, ze sedla startují letci na padácích, pořádají se tu modelářské letecké soutěže – jsou zde vhodné větrné podmínky. Místo bylo inspirací i pro malíře Kamila Lhotáka, atmosféra jeho obrazů tu vysloveně ožívá. Z Rané je to zhruba jen deset kilometrů do Loun, které mají cenné historické centrum.
Na sever a na západ od Milešovského Středohoří leží severočeské hnědouhelné pánve. Velmi dobrý výhled na ně je z mosteckého vrchu Hněvín, stejně jako na celé panorama města a dálnic dole. Ten pohled není jistě to samé, jako výhled z Milešovky, ale svým způsobem je také jedinečný. Blízký mostecký areál kostela Nanebevzetí P. Marie přitom vytváří bizarní kontrast střetu hmoty a ducha.
VÝCHOZÍ MÍSTA: Lovosice, Ústí nad Labem, Teplice, Most, Louny (vše ČD).
DOPRAVA: vlak – 090 Praha-Děčín, 097 Lovosice-Teplice, 110 Kralupy n. Vltavou-Most, 113 Lovosice-Most.
PROFIL: středně těžký, zvlněný (v centru oblasti), na okrajích lehký, rovinný; výjezdy na vrcholy těžké.
TERÉNY: silnice, polní cesty, pěšiny. Pro horská i crossová kola, výjezdy na vrcholy pro horská.
TIP NA TRASU: Lovosice (ČD) – Bílinka – Velemín – Milešov – Medvědice – Mrsklesy – Skalice – Dřevce – Červený Újezd – Měrunice – Kozly – Bělušice – Milá – po modré: Raná – Louny (ČD). 48 km.
Komentáře k článku