Procházka golfovou Vinoří. Na jaře 2023 už by se tu mohlo hrát.

Vinořské hřiště vstalo z mrtvých. Původně se plánovalo otevření už v roce 2017, ale v roce 2020 byla jeho budoucnost značně nejistá. S novým majitelem (spol. Natland, vlastník Zbraslavi) se letos začalo s obnovou a ta spěje do finále. Hřiště existující nyní se Zbraslaví pod společnou hlavičkou Prague City Golf bylo na začátku října 2022 už de facto hratelné, byť na normální provoz je to až od příštího roku.

Je tu 18 jamek mistrovského hřiště a 9 jamek „menšího“. Následující řádky popisují pouze mistrovské hřiště a vycházejí z autorovy procházky (bez holí) po všech jamkách jako při běžném golfovém kole (pěší výlet cca 6 km). Tento zážitek také už dost dobře napoví, jaká tu bude hra. Na hřišti se nicméně stále pohybují především okolní pejskaři či přespolní běžci.

Grýny jsou v perfektním stavu, odpaliště solidní, většina fervejí je dobrá. Jen jedno místo zabírající asi třetinu ferveje jedné z jamek je hrbolaté, potřebuje srovnat, resp. lépe zarůst. Pokud by se tu ale mělo hrát už nyní, tak se stavěním míče. Hustota trávy ještě není ideální. Dodělat potřebují i některé prvky okolo klubovny.

Hřiště působí sportovně a má profesionální design (Jonathan Gaunt, autor např. Kaskády). Pokud bude jeho délka odpovídat normování tak, jak bylo provedeno před několika lety, pak by ze žlutých mělo mít rekreačně vstřícných 5,6 kilometru. Jako největší jsou z celkem pěti sad odpališť tvarována ta prostřední (logicky žlutá), pod nimi jsou modrá (5,2 km) a červená (4,8 km), nad nimi bílá (6,0 km) a černá (6,4 km).

Dvě devítky lze prostorově rozdělit na severně položenou a jižní; ale uvidíme, jaké bude finální pořadí. Severní devítka byla uváděna jako první, což je také logičtější. Jednička je otočena na západ, hráči by prakticky nikdy nezačínali proti slunci, hra by pak končila výraznou, dominující pětiparovou osmnáctkou. Naopak první jamka jižní devítky jde jižním směrem, proti slunci.

Severní devítka je esteticky o něco hezčí. Je tu víc stromů (obecně jich je ale na celém hřišti málo), je tu kuriózní prostor s pískovým a kamenným podložím, který vypadá jako Sahara. Nádherný kus hřiště. Je tu i několik příjemných rybníčků. Ty jsou i na jižní devítce, ale tady je krajina zatím spíše strohá. Hodilo by se na celém hřišti vysadit ještě další stromy. Ovšem jen solitérní, aby zůstal částečně linksový charakter hřiště.

Mnohé jamky mají po stranách vyšší umělé vlny, „kopce“, jsou tak od sebe vzájemně odděleny. Celkově je prostor, který byl dříve jen fádním polem, dobře vytvarovaný. I proto je také většina jamek na první pohled dobře zapamatovatelných, má svoji tvář. Jestliže Vinoř patří do stejného majitelského balíčku jako Zbraslav, pak si – při vší úctě ke Zbraslavi – troufám tvrdit, že Vinoř bude hezčím areálem. Jak svým pojetím jamek, tak krajinou.

I většina jamek bude herně přitažlivých. Dokonale jsou zde umísťovány bunkery (počet cca 85); členité, dramatické, zpestřují hřiště herně i vizuálně.  Architekt dobře pracoval s orientací jamek: některé jdou západovýchodním směrem (převažují tu západní větry), další jsou severojižně orientované. Hřiště má celkově dobrý rytmus, byť začátek jižní devítky je tvořen čtyřmi po sobě jdoucími čtyřpary (i to je další důvod, proč touto devítkou nezačínat).

Grýny obecně nejsou příliš veliké, modelace není tak dynamická jako třeba na Zbraslavi, ale obtížné budou. Jsou na nich i skutečně smrtící pin pozice – vzhledem k bunkerům i blízkým rybníčkům. U kratších jamek bývá grýn vyloženě malý, jinde je třeba úzký. Co hřiště hráči daruje na délce, to mu ubere při cestě do grýnu. Golfista bude muset prokázat všechny dovednosti a hlavně: uvažovat velmi strategicky. Někde bude hřiště vstřícné, jamky se nezdají být kruté, ale někde bude hodně trestat. Někde lze snadněji zahrát par, jinde ale uděláte chybu a hned se bude nad vámi vznášet nejen bogey, ale spíš dabláč a horší výsledek. Hra tu bude proměnlivá.

Vinoř by vzhledem k délce, s ohledem na kombinaci sportovního i rekreačního designu, mohla patřit ke skutečně oblíbeným hřištím. Velkou roli v případném ekonomickém úspěchu samozřejmě hraje dostupnost; pro pražské hráče je to skvěle položený areál (pokud Jižní spojka nestojí).

Vinoř, pokud si ji i bez holí projdete jamku po jamce, již nyní v hráčově mysli dělá to, co dobré hřiště dělat má: vyvolává velkou chuť si sem jít zahrát. České golfové portfolio se rozšiřuje o areál herně zase poněkud jiný, než jsou již existující hřiště. Je to areál s jasnou tváří a velice kvalitním designem. Z minima vizuálně chudšího prostoru těží maximum. Praha tím získává skutečně výrazné golfové centrum.

P.S. Jediné, co je zde slabým prvkem, je architektura klubovny. „Kopie“ někdejší prvorepublikové klánovické lesní klubovny se sedlovou střechou se do rovného, stromů prostého prostředí vůbec nehodí. Tady měl stát dům současný, tvarově dynamický a originální, s rovnou střechou, měl být dán prostor kvalitním českým architektům. Velká škoda, promarněná šance.

 

 

 

 

Komentáře k článku

Napsat komentář