Žen v golfu je málo. Proč?

(GOLF) Z celosvětového počtu 60 miliónů golfistů jich je ženského pohlaví zhruba čtvrtina. V USA, kde je hráčů přes 25 miliónů, jsou ženy zastoupeny pouze 23%. V Evropě je to o něco více.

 

Ve Francii a Švédsku je žen hrajících golf asi 28%, v Česku a Dánsku 30%, v Holandsku 33%. Ale v Itálii a Norsku jen 24%. Trochu překvapivě je na tom nejlépe Rakousko s 34% a Německo s 37%, přitom jde o země s relativně tradičními kulturními vzorci; prvenství bych čekal spíše u zemí skandinávských, kde emancipace byla vždy o krok napřed a kde sportuje nadprůměrná část populace včetně velkého podílu žen.

Je zvláštní, že golf nehraje více žen, neboť je hrou genderově zcela neutrální. Nejen, že nevyžaduje žádnou vyšší fyzickou sílu či výdrž, ale díky možnosti výběru odpališť (modifikaci délky jamek) je ženám a jejich přirozeným fyzickým dispozicím vždy šit na míru. Ženy díky tomu mohou svést i víceméně vyrovnaný souboj s muži, což je v drtivé většině všech sportovních disciplín prakticky vyloučené. Mohou zde využít i některé své přednosti, hlavně vyšší ohebnost těla a pružnost.

Proč je žen v golfu tak málo? Sport je všude na světě spíše doménou mužů. Sportují častěji a s vyšší intenzitou, jsou i četnými pasivními příjemci. V antropologickém kontextu je pro ně sport náhražkou za velkou fyzickou aktivitu, kterou museli v minulých tisícovkách let prokazovat při ochraně života a zajištění živobytí. Sport je tak dnes pro muže přirozenou realizační platformou, poskytuje prostor pro vybití energie i agrese. I proto ženy z celé škály tělesných aktivit preferují jiné než muži. Je jim například bližší cvičení, aerobik, jóga, gymnastika, bruslení či tanec, případně chůze či lehčí formy běhu.

Za nevyrovnanou golfovou bilancí stojí především sociální příčiny. Golf byl dlouhé desítky let sportem elit a tyto elity tvořily až do 60. let 20. století jednoznačně muži. I golfový klub jakožto forma britského klubu 19. století byl především mužskou záležitostí. Golf coby sport konzervativní ženám jejich vstup do tohoto prostředí nikdy neulehčoval. Ostatně aby sportovní klub nepovoloval ženám členství, to bylo už před půl stoletím téměř ve všech sportech nemyslitelné. Ale pro hrstku golfových klubů to platí dodnes.

Velkou roli hraje i problematika volnočasových aktivit – přesněji to, jaký k nim mají ženy i muži přístup, kolik na ně mají času a peněz. Žena je i přes masivní feminizační trendy posledního půlstoletí stále tou osobou, která se především stará o děti a která i v nejvyspělejších západních zemích nadále vydělává méně než muž. Ostatně ani známé označení „zelená vdova“ nevzniklo náhodně: vcelku lapidárně vystihuje typickou situaci, kdy muž vydělává dost peněz na to, aby manželka nemusela chodit do práce a on se zároveň nemusel zajímat o všední provoz domácnosti. A měl tím pádem čas na golf.

Lze tyto skutečnosti změnit? Je možné, aby v budoucnu dosáhly ženy třeba i polovičního počtu mezi golfovou populací? Hra samotná v sobě tento potenciál má, ženy nijak nelimituje. Ovšem otázkou je, zda to ženám jejich sociální role i ekonomické postavení umožní. V tomto směru bych nebyl přehnaným optimistou. Rozhodně se nedá říct, že by ženy měly mít v budoucnu více času na sport i vlastní aktivity. Jejich zapojení do pracovního procesu i jejich nasazení (na rozdíl od někdy pohodlných mužů) z nich dělá spolehlivé pracovní síly, což jim sice přináší větší společenský kredit i zvýšení ekonomické úrovně, ale také jim to pochopitelně ubírá volný čas. Ženy dnes často jedou „na plný plyn“, dělají kariéry a jsou zapřažené v práci i doma, a pokud mají čas na to vyběhnout si ještě večer na půl hodiny do parku, rozhodně nemají čas jít alespoň na dvě hodiny na podvečerní rundičku golfu. To vše se ještě vyhrocuje ve chvíli, kdy žena zůstává s dětmi po rozvodu sama, což rozhodně není v západním světě ojedinělá situace. Rozvedený muž má na golf času habaděj, ale kolik žen živících sebe, děti a chodících do práce si golf vůbec může dopřát?

Osobně bych více žen na golfu viděl rád, protože obvykle neutralizují až příliš soutěživé projevy některých mužů, soustředí se i na mimogolfové faktory a hru celkově zklidňují. S ženami je golf příjemný a nekonfrontační, je na ně při hře i docela hezký pohled. Ovšem aby chodily hrát více, to by znamenalo asi i to, abychom my, muži, převzali část jejich domácích a rodinných povinností a sami golf omezili. A to jsem tedy velký skeptik, že by muži ženám dobrovolně přepustili „svůj“ golfový čas!

Tento text vyšel v časopise Golf Digest

 

 

Komentáře k článku

Napsat komentář