Manažeři na golfíčku v pracovní době
(GOLF) Před pár dny přinesl server lidovky.cz zprávu o tom, jak si státní úředníci dali „odborný“ sraz s IT manažery a vyrazili v pracovní době na golf spojený s následným pojídáním svatomartinské husy. A je z toho aférka, která opět golfu dobré jméno nedělá.
Podrobnosti o celé akci najdete na serveru lidovky.cz, respektive ZDE. Golf se hrál přes den v Hostivaři a večer se manažeři, státní úředníci a pár politiků sešlo nad husou a vínem. Za hlavní problém považují novináři (viz i komentář Martina Zvěřiny rovněž na lidovky.cz) především lobbystický charakter akce. Nicméně zarážející je podle nich i skutečnost, že státní úředník jde v pracovní době hrát golf.
Ponechme nyní stranou tu společensky závažnější věc, a totiž ovlivňování státních úředníků, kteří mohou rozdělovat peníze na IT zakázky. K takovému setkání skutečně nemělo dojít – ale to je věc, kterou zde nechci řešit. Zastavme se u vztahu s golfem.
Z hlediska renomé golfu ve společnosti je tato zpráva opět tou, ze které nemůže mít žádný vyznavač golfu radost. Takové věci veřejnost jen utvrzují v tom, že golf je cosi negativního. Že jde o hru spojenou s nesprávným jednáním, nečestně se chovající lidmi a podivnými peněžními toky.
Můžeme veřejnost přesvědčovat, jak chceme, že golf je naopak hrou spojenou s férovým jednáním, že v anglosaském světě jde o sport čistý a seriózní, že má úctyhodnou historii. Ale pak přijde „golfíček úředníků s husičkou“ a veškeré snažení je fuč. Je to další z mediálně negativních caus typu golf Klánovice, poslanecký výlet za golfem do Dubaje nebo golfista-lobbysta Janoušek.
Nicméně hrát v pracovní době golf by se skutečně nemělo. Golf je zábava, ne práce. Někteří lidé občas říkají, že na golfu také pracují, ale spíš udržují kontakty, klábosí a sem tam něco „projednají“. Pokud hraje golf podnikatel, osoba samostatně výdělečně činná, člověk bez pevně stanovené pracovní doby – je to jeho věc, na kdy si zvolí svůj tee time. Pokud je však člověk zaměstnancem s ohraničenou pracovní dobou, je hraní golfu v tomto čase porušením pracovním kázně. Jmenovaní úředníci sice následně prohlásili, že si vzali tzv. volno, ale jak novináři zjistili, jeden měl volno na odpoledne, ale golf začal už v deset dopoledne.
Záměrně jsem však napsal „by se nemělo“, protože ruku na srdce: kdo z vás, kteří čtete tento článek, jste zaměstnancem a hrajete golf, jste NIKDY nehráli golf v pracovní době? Kdo nikdy neodešel z práce kvůli golfu dřív, kdo nikdy neřekl, že jede na pracovní schůzku a jel přitom hrát golf? A je celkem jedno, zda jste zaměstnanci státními či v soukromé firmě.
Mám dojem, že mnoho z těch zaměstnanců, kteří holdují golfu (a nestojí u výrobní linky, nesedí na úřadě s veřejnými otevíracími hodinami, nejsou v obchodě atd.), někdy na golf v pracovní době šla. Venku bylo hezky, tak „to v práci zabalili“ a šli na devítku… Golfisté ale nejsou jediní, kdo holdují své zábavě v pracovní době. Z pracovních procesů „utíkají“ i vyznavači dalších sportů či koníčků, v pátek hned po obědě zase všichni chataři a chalupáři. Mnohé ženy tráví pracovní dobu v obchodech při nakupování. A snad každý zaměstnanec, který má tu možnost, si v pracovní době vyřizoval nějaké osobní úřední věci. Z hlediska pracovní morálky jsou to věci nepovolené, ale copak lze život vždy vměstnat do kolonek povoleno-zakázáno-trestáno?
Ne, nechci zde partu státních úředníků s husou a vínečkem omlouvat. Spíš se jen ironicky ušklíbám: Měli jste, vážení, smůlu, že se na to přišlo! Teď máte průšvih. A taky jste udělali golfu medvědí službu.
Ale zároveň těm úředníkům rozumím. Jen se zatetelili blahem, když jim na stole přistála pozvánka, a šli si zahrát. Na golf jde rád každý, protože je tam hezky, zatímco v práci … tam holt být musíme, abychom měli na živobytí. Jen minimum lidí přitom považuje práci za svého koníčka, případně jsou v práci raději než s rodinou či při svých zábavách. Takoví lidé jsou buď šťastlivci, nebo pobláznění workoholici.
Pakliže by ale někdo chtěl vidět v hraní golfu v pracovní době jen nějakou českou specialitu, pak ho musím vyvést z omylu. Snad všude na světě golfisté utíkají na grýny, jen co ostříží zrak jejich šéfů trochu povolí (nebo jsou sami šéfové a nikomu nic vysvětlovat nemusejí). A ne nadarmo se všude na světě také říká, že výše vašeho hendikepu přesně odpovídá hodinám, které člověk měsíčně tráví prací.
Na závěr doporučuji shlédnout dvě povedené reklamy na FedEx, které s vtipnou nadsázkou a přitom velmi pravdivě ukazují, jak to vlastně se vztahem člověka ke golfu a práci chodí. Jsou jako ze života! Reklamy najdete na YouTube ZDE a ZDE .
Komentáře k článku