G 272 / Devítka Slapy je pro každého rekreanta

Slapy zná každý Pražák. Přehrada, voda, pláže, chaty, zábava… Slapské okolí patří k nejvyhledávanějším rekreačním cílům středních Čech. Teď tu vzniklo i golfové hřiště. První devítka byla otevřena letos v červenci, druhá se chystá na jaro 2011. Jak se na té první hraje?

Hřiště je trochu zvláštní tím, že část jamek najdeme v bezprostřední blízkosti chatové zástavby. Vedou tudy také cesty, po kterých chodí místní, jezdí tu občas auta. Jaké asi bude soužití chatařského a sportovního provozu?

Cesta přes ferveje jedničky a šestky

Cesta přes ferveje jedničky a šestky

Určitě to bude test tolerance pro obě strany. Golfisté budou muset pochopit, že prostor hřiště nepatří jenom jim. Občas budou muset počkat, až po cestě přejdou lidé, přejede cyklista. Ale i nehrající by měli respektovat, že vstupují na specifickou plochu a neměli by hráčům překážet. Nicméně třeba v Poděbradech nebo Šilheřovicích už něco takového s úspěchem funguje desítky let – tak proč by nemělo na Slapech? Je to jen otázka vzájemného poznávání provozu. A samozřejmě velkorysosti a respektu.

Vpravo nahoře altánek na Rabyňské hoře

Vpravo nahoře altánek na Rabyňské hoře

Ačkoli se pro hřiště už vžil název Slapy (celý název Golf Park Slapy sv. Jan), ve skutečnosti je areál od Slap vzdálen asi tři kilometry, je na kraji vesničky Přestavlky. Prvních devět jamek se rozkládá na koncentrovaném, ale volném prostoru jdoucím až k nejvyššímu bodu areálu, Rabyňské hoře. Není to zrovna hora, spíš kopec, ale vyhlídka z kóty 354 metrů je na všechny strany. Hladina slapské přehrady je sice vidět jen z menší části, ale to nijak neumenšuje výtečný estetický dojem. Však je tu také grýn hned první jamky, končí tu šestá jamka a je tu navíc altánek k posezení. Právě ten mohou využít i negolfisté, pohled na hřiště je komplexní. A možná tu vyroste i malá rozhledna. To pak nebude mít tohle srdce areálu chybu.

Vyhlídka na přehradu z grýnu jedničky

Vyhlídka na přehradu z grýnu jedničky

Architekt Jiří Velden je znám svými přívětivými rekreačními hřišti Čertovo Břemeno nebo Stará Boleslav a Slapy, které navrhoval, se od tohoto směru neodchylují. Nynějších 2×9 jamek má ze žlutých spíše kratších 5 382 metrů, po dostavbě by hřiště nemělo výrazněji přesáhnout 5 800 metrů. Například už hrané čtyřpary mají délku 317, 279 a 293 metrů. To jsou délky pro každého začátečníka zvládnutelné. Rozložení všech osmnácti jamek bude pět tříparů, pět pětiparů a osm čtyřparů.

Bankr mezi jedničkou a šestkou

Bankr mezi jedničkou a šestkou

K už zmíněné Rabyňské hoře jdou v širokém pruhu souběžné ferveje pětiparů č. 1 a 6, vyniká tu efektní velký bankr uprostřed. Obě jamky se od sebe liší jen finální částí s grýnem, ale rozhodně to není špatné designérské řešení. Je tu totiž hodně místa pro stranové ústřely. Spektakulární je jamka číslo 7, čtyřpar 279 metrů ze žlutých. Odpaliště jsou terasovitá, hraje se přes údolí s cestou, fervej široká. U grýnu jsou bankry a keře pro paliče, kteří chtějí být první na grýnu. Ano, když vane do zad, lze tam dostřelit – a je to krásná výzva. Ale stačí jistota 200 metrů mezi bankry, pak lze „snadno“ dosáhnout paru. Přesně tohle je typ jamky, kterou si hráči pamatují, jaké mají rádi.

Z odpališť sedmičky. Tady se hraje heroicky.

Z odpališť sedmičky. Tady se hraje heroicky.

Celkově je prvních devět slapských jamek spíše lehčích, a to nejen pro svou kratší délku, ale také pro rovinatý profil, přehlednost, srozumitelnost. Hraje se tu příjemně a oddychově, žádné záludnosti a schválnosti. Jen grýny jsou místy docela modelované a dvojpat nemusí být samozřejmostí. Jsou i docela rozlehlé – současná rychlost je téměř devět stop.

Grýn pětky v popředí

Grýn pětky v popředí

Hřiště do místa šťastně zapadlo, úpravy terénu jsou mírnější a citlivé. Hodně pomáhají už vysazené stromy (celkem přes 500 na celé osmnáctce), především ty vyšší, které tvoří malé hájky. Chaty okolo vytvářejí domáckou atmosféru a hráč má pocit, že není odříznut od světa. Jen je trochu škoda, že krásný prostor okolo Rabyňské hory není využit celý. Také oblast za budoucí klubovnou, kam by se jamky skvěle hodily, k hřišti nepatří. Majitel těchto polí je ovšem nechtěl prodat ani pronajmout; s tím se nic nedalo dělat.

Pohled směrem k obci Slapy

Pohled směrem k obci Slapy

I proto se staví druhá část hřiště v místech, které se svým charakterem od toho prvního liší. Jamky budou „za kopcem“, na dramatičtějším terénu, některé ve svahu. Z hlediska fyzického to bude jiné kafe. Hned jamka č. 10 se bude hrát přes roklinu s biokoridorem, což bude vyžadovat ránu skoro 180 metrů carry. Taky výzva… Teoreticky bude druhá devítka těžší než první – ale jak to bude vypadat ve skutečnosti, to se teprve ukáže.

Tříparová dvojka je schovaná v zátiší

Tříparová dvojka je schovaná v zátiší

Slapy jsou v tuto chvíli ve fázi rozjezdu. Ačkoli hřiště je už plně hratelné, některá místa v okolí fervejí jsou ještě nezarostlá, chybí také multifunkční budova Pavilon Slunce, která by měla být klubovnou, galerií i turistickým centrem (například s půjčovnou kol). Klubovna pak také logicky propojí drajving a hřiště, které jsou teď od sebe opticky poněkud vzdálené. Snad se také podaří realizovat přechodovou cestu od klubovny na první jamku. Zatím musí hráč částečně po silnici.

Obec Slapy má zhruba 900 obyvatel, ovšem v sezóně se tu pohybují další tisíce a tisíce chatařů, rekreantů a sportovců využívající zdejší areály. Hřiště má velkou šanci mnoho z nich přilákat ke golfu. Určitě sem budou jezdit Pražáci, z Václavského náměstí je to ani ne 40 kilometrů. Ale kdyby hřiště vzali za své především zdejší rekreanti, kdyby se stalo živým sportovním centrem a nikoli jen uzavřenou „pražskou“ enklávou, pak by to byl perfektní příklad, jak má golf vypadat i expandovat.

Komentáře k článku

Napsat komentář