40. Královéhradecko = lesy a roviny
Rovinaté okolí Hradce Králové a Pardubic je cyklistice nakloněno, v blízkosti jsou i hluboké Hradecké lesy s ideálními cestami a romantickými zákoutími.
Kolo je pro obyvatele hradeckého i pardubického kraje stále důležitým dopravním prostředkem, jezdí na něm často a kamkoli. V obou městech jsou také bezpečné a široké cyklistické stezky. Pěknou městskou projížďku lze podniknout především v Hradci Králové, kde vedle historického centra najdeme i velké množství architektonických památek z 1. poloviny 20. století. Moderní část města na pravém břehu Labe, kterou koncipoval arch. Josef Gočár, zaujme jak rozvržením ulic, tak originálními veřejnými budovami i obytnými domy. K nejznámějším Gočárovým stavbám patří Gymnázium a Základní škola, architekt Jan Kotěra se zase podepsal na tváři Muzea Východních Čech či secesním Okresním domě.
Hlavním cílem cyklistických výletů z Hradce Králové je ovšem souvislé pásmo lesů – Hradecké lesy, které se táhnou od okraje města jihovýchodním směrem k Chocni v délce 30 kilometrů. Je to skutečný ráj rovinaté cyklistiky. Celá oblast je protkána hustou sítí silniček a cest, od asfaltových přes kamenité a štěrkové až po přírodní, s povrchem pevnějším i pískovitým. Značeny jsou turistickými i cykloturistickými značkami. Lesní bohatství je neuvěřitelně proměnlivé, chvíli se jede pod korunami listnáčů (duby, olše, jasany, břízy), pak zase mezi borovicemi, smrky či jedlemi, cesty lemuje kapradí, ostružiní i maliní. Lze tu najezdit v tichu a klidu desítky i stovky kilometrů, terén se jen mírně vlní, o málo přesahuje 300 metrů nadmořské výšky.
Z některých cílů v oblasti: hned na „hlavní“ stezce (Hradečnice), která vede z Hradce přímým směrem až do 9 km vzdáleného Bělečka, je lesní hřbitov. Založen byl v roce 1940 a na ploše 800 x 800 metrů jsou v symbióze s okolním lesem kruhovitě uspořádány hroby s přírodními kamennými náhrobky. V okolí Bělečka a u blízkých Hoděšovic najdeme vymýcené oblasti s loukami a poli, na okrajích jsou malebné hájovny (Bažantnice). Rozhodně se vyplatí zastavit u některého ze skrytých rybníků a rybníčků, kterých najdeme v oblasti více než desítku – např. u většího Výskytu či menšího, tajemného Šanovce. Uprostřed oblasti je také pozůstatek starého lesa (400 let), rezervace pralesního charakteru Buky u Vysokého Chvojna.
Pěkná je cesta podél celého pásu hradeckého lesa, v sousedství toku Orlice, jede se proti jejímu proudu. Řeka se pak dělí na dvě ramena. Podél jižní Tiché Orlice lze dojet až do Chocně a pak pokračovat ke skutečně atraktivnímu cíli, městu Litomyšl. Sídlo v bohatou kulturní tradicí je příkladně udržováno a postupně renovováno, daří se tu skloubit moderní i klasickou architekturu. Podél severněji tekoucí Divoké Orlice zase budete míjet ve třech městečkách tři zajímavé zámky: Častolovice, Kostelec nad Orlicí a Doudleby nad Orlicí. A opět je zde mezi oběma Orlicemi souvislý pás lesa, kterým vedou zajímavé a dobře udržované cyklostezky.
Jižním směrem se lze z Hradce Králové vydat do Pardubic, značená trasa vede mimo hlavní spojnici obou měst a míjíte i zajímavý cyklo/bruslařský okruh, který najdete u obce Dříteč. Okruh byl postaven okolo zdejšího golfového hřiště; původně zde bylo popílkoviště, jakási měsíční krajina. Dnes se tu vše zelená a sportuje se tu. Jen kousek odtud už je pak zdaleka viditelná, známá Kunětická hora (294 m), která se o 70 metrů vypíná nad okolní krajinu. Vyhlídka z hradu, který tu stojí už od 15. století, je především jižním směrem. Z populární „Kuňky“ pak vede přímá cesta do Pardubic, kde stojí za projížďku staré město, které obklopuje zdejší sevřené náměstí.
VÝCHOZÍ MÍSTA: Hradec Králové, Pardubice (vše ČD).
DOPRAVA: vlak – trať 031 Pardubice-Jaroměř, 020 Choceň-Hradec Králové.
PROFIL: lehký.
TERÉNY: silnice, lesní asfaltky, lesní cesty. Pro crossová, trekingová i horská kola.
TIP NA TRASU: Hradec Králové (ČD) – lesní hřbitov – po modré, pak červené: rybník Výskyt – po žluté, modré, žluté: Hoděšovice – po zelené: Vysoké Chvojno – Albrechtice nad Orlicí – zelená cyklotrasa: Běleč nad Orlicí – Hradec Králové (ČD). 50 km.
Komentáře k článku