Zaplať, ať nejsi v životě béčkař
(MÉDIA) Už od května registruji v pražských dopravních prostředcích spoustu reklamy na vysokoškolské studium. Obsahová sdělení těchto plakátů jsou shodná: v příjemci mají vyvolat dojem, že jedině s vysokou školou (samozřejmě tou naší) v životě uspějete. Nebudete-li mít tento stupeň vzdělání, jste odsouzeni hrát druhé housle.
Mám dvě vysoké školy, na VŠ vyučuji a také vím, že mít diplom je prospěšné i výhodné. Tento typ reklamního sdělení však čpí falší. Inzerují zde soukromé školy, kde za výuku studenti platí. Budiž. Ale férové by bylo říct plnou pravdu: studium je skvělá věc, u nás však musíte investovat i nemalé finanční prostředky. O tom reklama mlčí. Jen v podtextu vyvolává v mladých lidech, maturantech, i v jejich rodičích, jakýsi strach, mindrák, že když nebudete mít papír z „vejšky“, nebude mít váš život náležitou kvalitu.
V českém vysokoškolském prostředí je obecně známou skutečností, že některé soukromé školy preferují své obchodní zájmy na úkor kvality studia. Týká se to studentů prezenčního (denního) studia, ale především kombinovaného (dálkového); seznam „takyvysokoškoláků“ včetně některých podezřelých politiků i pofidérních celebrit by byl nekonečný. Diplom si možná studenti „nekupují“, ale za svoji investici jsou odměněni: nikdo nemá zájem je ze školy vyhodit.
Pravda vysokoškolského studia je v současnosti taková, že diplom může mít klidně třetina této republiky. Úroveň absolventů v některých oborech silně devalvovala, což je dáno i tím, že na školy se hlásí masa zájemců a není možné jednoduše nepřijmout osmdesát procent z nich; tak to ostatně fungovalo za socialismu. Vyspělá společnost potřebuje vzdělané jedince, ale stejně tak je pro ni výhodné nechat lidi do 25 let raději studovat, než aby byli nezaměstnaní. Ale výsledkem je, že spousta současných absolventů VŠ (alespoň pokud jde o bakalářský stupeň) získává svůj diplom za vědomosti, které by v dobách minulých stačily k absolvování nějakého kvalitního gymnázia.
Komentáře k článku