Skórovací hůl je i záchranná
(G 374) Za nejužitečnější hůl v bagu je považován putter. Na grýnech se totiž vydělávají peníze, významně snižuje skóre oproti konkurenci. Stejně důležité jsou však i tzv. skórovací hole. Ty, se kterými útočíte na jamku.
Skórovací hůl je ta, se kterou se snažíte umístit míček na grýn ze vzdálenosti osmdesáti a více metrů, a to co možná nejblíže k jamce. Skórovat neznamená dostat míček rovnou do jamky čili „dát góla“ (to je naprostá výjimka), ale zahrát tak, abyste při patování měli šanci zahrát jen jeden pat, případně mít absolutně jisté jen dva paty. Skórovací hůl bývá nejčastěji železo v rozmezí sand wedge až po osmičku. Skórovací může být teoreticky i sedmička či šestka, ale je jasné, že s holemi s vyššími loftem se dosahuje vždy lepšího výsledku než s holemi s nižším.
Nutno ovšem přiznat, že většina rekreačních hráčů si může o nějakém záměrném skórování nechat jen zdát. Typický rekreační golfista s hendikepem mezi 15-25 je totiž hlavně rád, pokud se mu podaří dosáhnout grýnu v regulaci. Už to je pro něj skórování… A spíše než aby řídil záměrně svoji hru, řídí hra jeho a on se jen snaží ji korigovat tak, aby udělal co nejméně hrubých chyb. Rekreant nemůže skórovat v pravém slova smyslu, na to je jeho hra na příliš slabá.
I průměrný rekreant však může mít v bagu hůl, se kterou bude hrát lepší výsledky než s jinými. Hůl, která by ho neměla zklamat, se kterou by měl zahrát většinu ran tak, jak si to i představuje. Obvykle to bývá pitching wedge, případně devítka železo. Obě hole mají relativně vysoký loft, míček s nimi dostanete do vzduchu snadno. Lze s nimi být i relativně stranově přesný, nehrozí žádné divoké šlajsy nebo hooky. Sand wedge už je kvůli svému loftu 56 stupňů relativně složitá na čisté trefení, většinou míček neletí právě v tom úhlu 56 stupňů, ale mnohem menším. Osmička či sedmička železo jsou zase pro rekreanty hole s vyšším rozptylem, ne vždy se je podaří trefit i tak, aby míč letěl stabilní vzdálenost.
„Rekreační skórovačku“ by měl hráč brát ve chvílích, kdy mu na ráně skutečně záleží, kdy je důležité zahrát solidní ránu, po které se neocitnete v nějakých fatálních problémech. „RS“ nemá a ani nemůže hráči přinést efektní výsledek v podobě míčku metr od jamky, ale má přinést míček na grýn a zároveň eliminovat chyby, které mají za následek další dvě či tři rány navíc. Je to také hůl záchranná, vhodná na hru v těžším rafu, kdy míček ještě dostanete z trávy a navíc také letí vcelku slušnou vzdálenost.
Coby trochu lepší bogey-golfista (hraju v rozptylu 12-25 ran nad par) považuji za své skórovací hole skutečně jen tu PW a devítku. Osmičku a sedmičku už mám jistou snad jen z týčka, naopak PW a 9 jsou hole, kterými se mi daří někdy ještě zachránit výsledek v případě, že jsem už nabral hrou na ferveji více ran. Těmhle dvěma holím věřím, s nimi jsem schopen na vzdálenost cca 100-115 metrů bezpečně zasáhnout grýn. Je přitom zvláštní, že v předchozí sadě mých želez jsem měl oblíbenou hlavně devítku, naopak v novější, se kterou hraju zhruba dva roky, se mi snad nejlíp hraje s pitching wedgí. Ale obecně mám obě hole rád a věřím si s nimi.
Hrát záchranně-skórovacími holemi se vyplatí i ve chvíli, kdy se vám vaše hra úplně rozpadne a vy nejste schopni čistě trefit žádný míček. Někdy to prostě tak je, že všechny drivy končí v lesích, sedmičku trefujete tlustě a sand wedge tak, že namísto do výšky letí míč rovně jako šíp. V takové chvíli přijde vhod právě záchrana v podobě „RS“ holí. Vezměte do ruky devítku a hraje s ní všechny rány. Rozhodně nebudete hrát vyšší výsledky než při nepodařených ranách jinými holemi. Ranami okolo sta metrů délky se můžete spolehlivě vyhnout i problematickým místům v okolí, snadno eliminujete bankry, vodu atd.
Jak velkou roli mají tyhle skórovací-záchranné hole, to jsem si uvědomil vždycky ve chvíli, kdy jsem hrál turnaj „dvou holí“ ve Staré Boleslavi. V ruce jsem měl jen hybrid 24 stupňů a devítku nebo PW. Bohatě jsem si s nimi vystačil, jsou to univerzální hole pro vzdálenosti od 100 metrů do 10 metrů. Čím více s nimi také hrajete, tím větší cit pro balón si také vypěstujete.
Komentáře k článku