Stavba nových hřišť v Česku stagnuje

(G 356) Víte, kolik se letos otevře nových golfových hřišť v Česku? Pokud nebudeme počítat akademie, ale „regulérní“ areály, pak je to právě zprovozněná devítka v Karviné a na podzim česko-rakouské hřiště Laa-Hevlín na hranici u Znojma. Dvě, to je docela málo.

V minulosti zahajovalo provoz ročně více areálů. Například v roce 2001 se objevilo deset nových hřišť a v roce 2004 dokonce jedenáct! Tento rekord posléze překonán nebyl, stále se ale otevíralo ročně mezi čtyřmi až osmi areály. Letos to tedy bude jeden z vůbec nejchudších roků od půlky 90. let.

Stavba hřiště je vždycky běh na dlouho trať. Než seženete potřebná povolení a vše naplánujete, trvá to tři roky, ale spíš více. Hřiště pak postavíte už docela rychle, zhruba za rok až dva. Celkem minimálně pět let. Asi rok pak trvají ještě dokončovací práce, pokud však chcete, na syrové hřiště už můžete pouštět první hráče.

Letošní chudý rok tedy není odrazem ekonomických potíží posledních tří let, ale spíše odráží situaci o trochu dřívější, zhruba mezi lety 2005-2008. Tehdy ještě ekonomika šlapala, ovšem právě tehdy už bylo jasné, že v republice je hodně golfových areálů – ale zdaleka ne tolik hráčů. Případní investoři si možná řekli: bude velká konkurence, do toho nejdeme…

Současných 93 hřišť rozhodně není na přibližně 50 000 hráčů málo. Pokud situaci porovnáme třeba s Rakouskem, jsme na tom stejně. Tam mají dvakrát tolik hráčů – ale také dvakrát tolik jamek. Míst k hraní je dost především v některých lokalitách, hlavně ve středních a západních Čechách, také okolo Hradce Králové a Pardubic. Chybí asi už jen víc devítek na hru po práci v Praze, také na severním okraji hlavního města není žádné větší hřiště. Pár bílých míst je ještě na Vysočině nebo v oblasti pod Šumavou.

Stavbu golfových areálů přitom nově komplikuje jedna úřední změna. Pokud chcete stavět hřiště na zemědělské půdě, musíte žádat o její vyjmutí ze Zemědělského půdního fondu. Poplatky za tento úkon se oproti minulosti výrazně zvedly. Velkým investorům to možná vrásky na čele neudělá, těm menším ano.

O ty menší asi v budoucnu půjde především. Lze si totiž všimnout, že aktivita lidí stavících malé devítky, někdy třeba jen akademie, nepolevuje. Naopak velké projekty rozhodně nepřevažují. V letech 2005-2010 se jich vyrojilo hodně: Ypsilon, Sokolov, Kunětická Hora, Kaskáda, Ostravice, Mladá Boleslav, Beroun, Albatross, Kynžvart, Zbraslav, Černý Most… Zmiňovaná Karviná je zatím jen devítka, Laa-Hevlín bude osmnáctka, jenže tu platí Rakušané. Příští rok by se měla otevřít i Loreta-Pyšely nedaleko Prahy, cestou na Benešov. To bude velký, solidní a plnohodnotný areál – navrhuje ho Keith Preston (Albatross, Ypsilon). Ale to je v nejbližší době asi vše. Zřejmě je problém sehnat minimálně 100 miliónů na golfové hřiště – tedy pokud nejste miliardář nebo nedokážete chytře vytěžit peníze z EU.

Aktivita menších investorů, nadšených stavitelů, je určitě větší. Pořád se najde dost lidí, kteří mají pár miliónů a svůj sen – mít hřiště. Začnou akademií, připojí k tomu nějaké rekreační služby, pak jamky prodlužují, nakonec je devítka na světě. Tahle cesta je skromnější, ale i hráči nakonec přivítají spíše levnější hřiště než to dražší – těch je ostatně v republice už docela dost. A jestliže ještě před dvěma lety to vypadalo, že počet osmnáctek rychle převýší počet devítek, dnes už můžeme prognózu trochu upravit: bude to pořád půl na půl.

A propos jeden zajímavý tip týkající se všech českých hřišť. Pokud o nich chcete mít skutečně dokonalý přehled a vlastníte k tomu ještě mobilní telefon iPhone nebo zařízení iPad, pak vězte, že existuje aplikace, která podává kompletní souhrn všech hřišť v Česku. V aplikaci je i četná fotogalerie, umožňuje okamžitě volat na recepci hřiště, rezervovat hru přes TeeTime, vyhledá cestu na hřiště, je tu výpočet hracího hendikepu, délka jamek atd. A co je výhodou téhle aplikace: je ke stažení zdarma. Najdete ji přes webovou stránku www.golfguideapp.com. Připravuje se také verze pro zařízení se systémem Android.

Komentáře k článku

Napsat komentář