18. Celým Českým rájem

Neobyčejně rozmanitý je Český ráj, oblast skal, hradů i rybníků mezi Jičínem a Turnovem. Je snadno dostupný a vhodný pro cyklistické výlety s celou rodinou.

Hruboskalsko z vyhlídky u lvíčete

Český ráj dostal svůj název zhruba okolo roku 1870, oblast tak pojmenovali národně uvědomělí návštěvníci Lázní Sedmihorek u Turnova. Turistika se v těchto místech rozvíjela už od poloviny 19. století, šlo o baštu českého turismu – naproti tomu blízká oblast Jizerských hor byla zase turisticky využívána především německým obyvatelstvem a německými turistickými spolky. Český ráj byl také první československou Chráněnou krajinnou oblastí, vyhlášen byl v roce 1955. Dnes je to lokalita turisticky enormně navštěvovaná, je sem i dobré spojení z Prahy, blízké Mladé Boleslavi či Liberce. Jezdí sem pěší turisté, cyklisté, ale také horolezci.

Trosky, turistický magnet celé oblasti

Na turistický nával na některých nejznámějších trasách je nutné se připravit – například červená značka nazvaná Zlatá stezka Českého ráje bývá v místech mezi vyhlídkou Hlavatice nad Turnovem a zámkem Hrubá Skála o víkendech někdy tak přeplněná, že zde cyklisté musí jet pomalu. Nicméně právě na této cestě také najdeme některé mimořádné vyhlídky, především na skalní jehly v oblasti Hruboskalského skalního města, je zde také hrad Valdštejn.

Na vrchu Kozákov startují letci s padáky

Pro Český ráj platí to samé, co pro Kokořínsko. Je to malá oblast, ale s neobyčejně hustou sítí značených cest. Jsou zde některé prudké výjezdy, ale nejsou dlouhé. Vyplatí se mít při ruce mapu 1:50 000, některé stezky vedoucí údolími potoků jsou jen obtížně sjízdné. Pozor: jeden z nejatraktivnější cílů, oblast Prachovských skal, je s kolem nepřístupná, vstup jen pro pěší. Celou oblast lze pohodlně projet křížem krážem za den, ať už v tvrdších přírodních terénech, anebo po silnicích. Jsou zde více než dvě desítky hradů, zámků i zřícenin, z nichž Kost a Trosky patří vůbec k nejslavnějším u nás. V Podtroseckém údolí je také několik krásných rybníků s možností koupání.

Impozatní, majestátní, nedobytná: Kost

Impozatní, majestátní, nedobytná: Kost

V západní části oblasti stojí za navštívení bizarní zbytky hradu Drábské světničky nad Mnichovým Hradištěm. Hned poblíž je vrch Mužský (463 m), ze kterého je výborný výhled do okolí. Okolo Komárovského rybníka se dostaneme až k hradu Kost ze 14. století, jenž patří k našim nejzachovalejším hradům. Kousek od Kosti, na okraji Českého ráje, je další pozoruhodná stavba, kruhový zámeček Humprecht u Sobotky. Jízdou po silnicích i lučních cestách se dostaneme až pod vrcholovou dominantu Českého ráje, pod Trosky. Nezalekněte se stoupání do výšky 488 metrů, výhled z hradu je unikátní, stejně jako technické řešení celé stavby z konce 14. století. Vyhlídka pod Pannou – štíhlejší, vyšší část – byla zřízena už roku 1840, vyhlídka na Babě byla znovuotevřena nedávno a právě z ní je nejlepší výhled.

Výhled z vrchu Tábor

Výhled z vrchu Tábor

K Českému ráji ovšem náleží i oblast ležící mimo CHKO, tzv. Kozákovský hřbet, jež je pokračováním Ještědského hřbetu táhnoucího se od severozápadu k jihovýchodu. Průrvu mezi oběma částmi vytvořila řeka Jizera, v jejím údolí je rovněž velmi známé turistické centrum Malá Skála. Údolím Jizery z Turnova do Malé Skály se dobře jede po levém břehu, hlavní silnice na pravém je příliš frekventovaná. Výjezd na Kozákov (744 m), nejvyšší bod celé oblasti, dá sice zabrat, ale výhled z moderní rozhledny na celé Jizerské i Lužické hory, Krkonoše, České středohoří, za tu námahu stojí. Navíc lze odtud podniknout „hřebenovou“ jízdu až k dalšímu vrchu Tábor (677 m), jede se terénní cestou po červené značce, opět po Zlaté stezce Českého ráje – tato část je ovšem mnohem méně frekventovaná. A jízdu lze zakončit na dalším vrchu, na dalším hradu: na zřícenině Kumburku, který je výšce 642 metrů. Blízko už je Jičín, do kterého se jede jen z kopce.


 

Ve Valdicích u Jičína, Valdštejnská galerie

Ve Valdicích u Jičína, Valdštejnská galerie

VÝCHOZÍ MÍSTA: Turnov, Mnichovo Hradiště, Jičín (vše ČD).
DOPRAVA: vlak – trať 070 Praha-Turnov, 041 Hradec Králové-Turnov
PROFIL: středně těžký, zvlněný; místy prudší stoupání.
TERÉNY: silnice, lesní a polní cesty, pěšiny. Pro crossová i horská kola.
TIP NA TRASU: Turnov (ČD) – po červené: Hlavatice – Hrubá Skála – Troskovice – Trosky – cyklotrasa 4017: Libošovice – Kost – Branžež – Valečov – Březina – Příšovice – Turnov (ČD). 55 km.

 

Komentáře k článku

Napsat komentář